loadingimg

Wczytuję dane...

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

  • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Kontakt
Producenci
Wyświetl produkty wybranego producenta:
Kalkulator

Jak montować tapetę na suficie ?

← Wróć do działu FAQ

Wymierz i zaznacz pierwszy pasek

Jeśli zabieramy się za tapetowanie pokoju, najpierw musimy zająć się sufitem. Według ogólnej zasady, tapetuje się wzdłuż długości sufitu i z daleka od okna (chodzi o światło słoneczne), inaczej mogą powstać nieprzyjemne dla oka cienie na tapecie. Jeśli jednak postanowisz położyć tapetę bocznie, w dalszym ciągu musisz postępować według poniższych wskazówek.

Prace “na wysokościach” nie są łatwe, nawet dla profesjonalistów. Możesz ułatwić sobie pracę, wybierając drabinę ze szczeblem, który pozwala na utrzymanie odległości 10 cm pomiędzy głową i sufitem. Pozwala to również na nienaciąganie mięśni szyi. Upewnij się, że drabina postawiona jest na suchym podłożu i nie przesunie się podczas prac. Użyj tylko stabilnej i mocnej drabiny.

Na stole na kozłach odmierz pierwszy pasek tapety według długości sufitu, pozostawiając margines 5 cm po obu stronach. Aby uniknąć niespodzianek, musisz zaznaczyć linie położenia na suficie. Ich szerokość powinna być mniejsza od szerokości tapety o 2-3 cm (ponieważ wymiary tapety zazwyczaj nachodzą na siebie). Użyj swojej miarki do odmierzenia 50 cm i zaznacz kropki w kilku miejscach na suficie. Użyj poziomicy do ich połączenia w jedną, prostą linię.

Możesz również użyć kredowego sznura. Jest to kawałek linki pokrytej (zazwyczaj czerwoną( kredą, która zostawia idealnie prosty pasek na suficie. Musisz jedynie zaznaczyć dwa punkty po obu stronach sufitu (50 cm od końca). Przyczep sznurek do cienkich gwoździ na zaznaczonych punktach. Następnie naciągnij go po środku i puść. Po dotknięciu sufitu przez sznurek, pozostanie na nim idealnie prosta linia. Przy wieszaniu nietkanych tapet, klej kładzie się bezpośrednio na ścianie, nie na tapecie. W tym przypadku kredowa linia może rozmazać się i okazać całkowicie nieprzydatna. Jeśli decydujesz się na pokrycie klejem sufitu, musisz użyć ołówka do narysowania pewnej linii. Oznacza to, że lepiej użyć w tym przypadku poziomicy.

Nakładanie kleju na sufit

Najpierw wymieszaj klej. Szczegółową instrukcję na ten temat znajdziesz w zakładkach na temat montażu papierowych i flizelinowych tapet. Zalecamy wymieszać trochę gęstszy kolej do tapetowania sufitu poprzez zmniejszenie ilości wody w mieszance.

W zależności od rodzaju tapety, stosuj się do następujących zasad:

Tapety papierowe

Rozłóż przycięte paski tapety na stole na kozłach wzorem ku dołowi. Nakładając klej pamiętaj, że pasek będzie składany w proporcji 1:3, oznacza to, że 2/3 długości będzie zwinięte na jednym końcu, a 1/3 na drugim. Podziel długość paska na trzy i wymierz, gdzie go złożyć. Możesz oznaczyć te punkty na tapecie bądź stole. Rozłóż klej równo na tapecie. Zaczynaj na środku i kieruj się ku bokom, dużo uwagi skupiając na brzegach. Zapoznaj się z instrukcją producenta, żeby zobaczyć, jak długo klej powinien wsiąkać w tapetę.

Przed położeniem tapety, możesz również nałożyć klej na sufit, żeby zwiększyć jego przyczepność. Pamiętaj, że taka czynność rozmaże twoją linię kredową, dlatego lepiej użyj do tego ołówka. Możesz nałożyć klej na suficie w czasie, kiedy klej wsiąka w tapetę, zazwyczaj trwa to od 5 do 10 minut. Upewnij się, że na każdym pasku klej wsiąka w takim samym czasie. Jest to bardzo ważne w efekcie końcowym.

Przykryj kaloryfery, aby uchronić je przed plamami z kleju, oraz zamknij okno zanim zaczniesz nakładać klej. Upewnij się, że prąd jest odłączony (wyjmij korki!) i usuń lampy z żarówkami, abyć mógł łatwiej dopasować tapetę do sufitu.

Tapety flizelinowe

Dla tego typu tapet, klej nakładasz jedynie na sufit. Upewnij się, że rozkładasz klej równo i w wystarczającej ilości, tak aby nie kapał. Użyj wałka nałożonego na teleskopową rączkę. Dla pierwszego paska rozpocznij pracę od krawędzi sufitu i kieruj się do narysowanej przez siebie linii. Nałóż klej trochę poza jej krawędzią, aby upewnić się, że brzegi tapety będą się dobrze trzymać. Dla tej metody nie przewidziany jest żaden czas oczekiwania. Możesz zacząć od razu kolejne zadanie.

Nałóż tapetę

Po namoczeniu papierowej tapety i nałożeniu kleju na sufit, możesz zabrać się za przyklejanie tapety. Nie bój się, nie jest to aż tak straszne jak się może wydawać! Po zakończonej pracy, będziesz odczuwać dumę ze swojego osiągnięcia!

Ponownie, sposób postępowania zależny jest do rodzaju tapety.

Tapeta papierowa

Podnieś namoczoną tapetę ze strony, gdzie złożony kawałek jest krótszy, i wejdź na drabinę. Potrzebujesz pomocy przy tym zadaniu. Druga osoba będzie przytrzymywała tapetę czystą miotłą. Rozłóż krótszy bok, dopasuj go do narysowanej przez siebie linii i przyciśnij długość, razem z marginesami, przy samej ścianie. Kontynuuj kawałek po kawałki. Rozkładaj tapetę tylko w małych ilościach, żeby nie przeciążyć swojego ciała. Zawsze sprawdzaj, czy tapeta nie wychodzi za zaznaczoną linie. W tym samym czasie twój pomocnik będzie trzymał zwinięty kawałek tapety miotłą.

Gdy pasek jest już na miejscu, użyj pędzla do tapet w celu wygładzenia powierzchni, zaczynając od środka i kierując się ku bokom. Spowoduje to również usunięcie pęcherzyków powietrza powstałych pod tapetą. Do wygładzenia brzegów użyj wałka. Upewnij się, że jest on odpowiedni do rodzaju wybranej przez siebie tapety. Dla tapet ustrukturowanych bądź anaglifowych użyj wałka z piankową powierzchnią. Nadmiar kleju, który wypłynie spod tapety, wytrzyj wilgotną ścierką. Więcej informacji o nakładaniu papierowych tapety znajdziesz w zakładce poświęconej temu tematowi.  

Cierpliwość i precyzyjność muszą ci towarzyszyć przy nakładaniu pierwszego paska tapety. Od jego położenia będzie zależeć reszta pracy. Może to mieć duży wpływ na efekt końcowy. Nałożona tapeta powinna schnąć w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza. Unikaj przeciągów. Nie przyspieszaj tego procesu poprzez użycie suszarki bądź termowentylatorów.

Tapety flizelinowe:

Ostrożnie przełóż zwinięty pasek przez ramię i wejdź na drabinę. Wyrównaj tapetę z narysowaną linią i powoli ją rozwiń, biorąc pod uwagę zapasowe marginesy. Przyciśnij je delikatnie do sufitu pędzlem, aby usunąć wszelkie pęcherze powietrza, zaczynając od środka i kierując się ku bokom. Po rozłożeniu całości paska na suficie, użyj wałka na delikatnych fragmentach. Więcej szczegółów w zakładce poświęconej nakładaniu nietkanych tapet.

Odetnij marginesy

Jeszcze tylko dwa kroki i zakończysz to zadanie! Aby usunąć pozostałe marginesy użyj noża do cięcia tapet, wskaźnika cięcia, długiej linijki lub szpatułki, ponieważ przycinanie marginesów na całej długości sufitu nożyczkami może być problematyczne. Tapeta nie może być ani za sucha ani za mokra. Przyciśnij wskaźnik, linijkę bądź szpatułkę w kącie i przyciśnij ponownie margines do ściany. Użyj noża, aby odciąć ten kawałek tapety ostrożnie i prosto. Musisz być ostrożny w tym zadaniu, ponieważ odcinanie  marginesów w miejscu złączenia dwóch ścian może być problematyczne i skutkować w rozerwaniu tapety.

Wytnij otwór na lampę

Zazwyczaj na suficie oznaczone jest miejsce na lampę. Przed tapetowaniem sufitu należy usunąć wszelkie obudowy na lampę. W suficie pozostanie mała dziura, z której będą wystawać kable.

  1. Musisz wziąć to pod uwagę przy nakładaniu tapety i wyciąć odpowiedni otwór w tapecie.
  2. Nałóż tapetę (patrz krok 3) i przesuń delikatnie pędzlem w miejscu lampy. Możesz wyczuć kable i otwór pod tapetą.
  3. Użyj ostrych I spiczastych nożyczek do wycięcia radialnych linii w tapecie naokoło kabli, co pozwoli na ich wyciągnięcie. Linie powinny mieć długość 1-2 cm.
  4. Następnie ponownie przyciśnij tapetę do sufitu i wygładź ją przy użyciu wałka.
  5. Linie cięcia nie powinny być widoczne po wyschnięciu tapety.

← Wróć do działu FAQ