loadingimg

Wczytuję dane...

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

  • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Kontakt
Producenci
Wyświetl produkty wybranego producenta:
Kalkulator

Jak tapetować za kaloryferem?

← Wróć do działu FAQ

Jak tapetować za kaloryferem ?

Trzy rodzaje kaloryferów

Zastanawialiście się kiedyś, jak tapetować za kaloryferami? Odpowiedź jest zależna od rodzaju i kształtu kaloryfera. Dlatego w pierwszej kolejności przedstawimy podstawowe rodzaje kaloryferów. Mogą one być podzielone na trzy rodzaje.

1. Żebrowany kaloryfer

Każdy z nas widział kiedyś żebrowany kaloryfer, jest to podstawowy rodzaj grzejników używany w starym budownictwie. Często pojawiają się one również w nowych budynkach, dzięki swoim możliwościom adaptacyjnym. Są one złożone z pojedynczych elementów, które mogą być złożone w całość zgodnie z zapotrzebowaniem użytkownika.

2. Kaloryfery cylindryczne

Są one złożone z wąskich tub, które mogą być ułożone pionowe lub poziomo oraz w rzędach. Ściany są widoczne pomiędzy tubami oraz łączącymi je elementami. Dlatego też ściany za żebrowanymi oraz cylindrycznymi kaloryferami są tapetowane od sufitu do podłogi, tworząc jednolitą całość.

3. Kaloryfer panelowy i konwektorowy

Przy takich modelach ściany nie są widocznej, ponieważ zasłonięte są płytą kaloryfera. Są one bardzo cienkie, dlatego tapetowanie może być bardzo problematyczne. Dla tego typu tapet zalecamy tapetowanie po bokach kaloryfera, jednak nie za nim. Ogólne zasady tapetowania za i dookoła kaloryfera 

Jeśli planujesz tapetować za kaloryferem, musisz najpierw go wyłączyć i ochłodzić. Inaczej tapeta wyschnie za szybko i będzie to miało negatywny wpływ na siłę trzymania kleju. Tak samo należy postępować w przypadku tapetowania naokoło kaloryfera. Kaloryfery najczęściej montowane są pod oknem, ponieważ zapewnia to najlepszą cyrkulację powietrza. Jednakże, w nowoczesnym budownictwie wygląda to inaczej. Kaloryfery można często zobaczyć na różnych wysokościach ścian bez okien. Poniższe instrukcje opisują, jak należy tapetować ścianę z kaloryferem, zarówno pod oknem jak i bez okna.

Żebrowane i cylindryczne kaloryfery: nakładanie pasków tapety na ścianie za kaloryferem

Odmierz odległość od parapetu do podłogi. Następnie zaznacz wymierzoną odległość (plus 4 cm marginesu) na swojej tapecie. Upewnij się, że wzór pasków po bokach zgadza się z wyciętym kawałkiem paska do kaloryfera. Następnie, wymierz odległość od podłogi do dolnej części kaloryfera, dodając mniej więcej 10 cm marginesu. Zaznacz tą odległość na tapecie. Jeśli posiadasz tapetę papierową, po nałożeniu kleju, złóż ją w tym miejscu. Po czasie potrzebnym na nasiąknięcie tapety, pasek do miejsca, w którym go złożyłeś, potnij na 10 cm paski. Dla nietkanych tapet, zaznacz tą odległość z tyły tapety i wytnij paski aż do zaznaczenia.

Nałóż tapetę na ścianie tak jak zawsze. Kiedy dojdziesz do kaloryfera, rozłóż każdy pasek oddzielnie i przyciśnij je do ściany przy pomocy wałka na długiej rączce. Następnie zabierz się za tapetę pomiędzy żebrami kaloryfera. Używając swoich palców, staraj się przesunąć paski jak najbliżej siebie. Następnie przytnij marginesy przy parapecie oraz podłodze przy pomocy noża do cięcia tapet.

Na ścianach bez okien

Przygotuj pasek na całą długość, od sufitu do podłogi. Musisz wymierzyć wysokość kaloryfera, dodając do niego 10 cm. Resztę tapetowania należy wykonać tak samo jak przy ścianie z oknem.

Alternatywa

Jeśli masz ochotę na małe wyzwanie, możesz tapetować powierzchnię za kaloryferem w całości, bez rozcinania na paski. W takim przypadku, musisz wsuwać tapetę kawałkami za kaloryfer i następnie pchać ją w dół przez żebra kaloryfera. Należy jednak uważać, żeby nie rozerwać tapety.

Kaloryfery panelowe i konwektorowe

Pod oknami

Przytnij tapetę na długość od parapet do kaloryfera, dodając 10 cm (pamiętaj o dopasowanie wzoru). Nałóż krótki kawałek tapety i przyciśnij go do ściany za kaloryferem, dodając 10 cm margines. Możesz użyć do tego długi pędzel bądź palców.

Na ściany bez okien

Należy kontynuować tak samo jak w przypadku ściany z oknem, jedyną różnicą może być mierzenie długości tapety.

← Wróć do działu FAQ