loadingimg

Wczytuję dane...

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

  • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Kontakt
Producenci
Wyświetl produkty wybranego producenta:
Kalkulator

Montaż tapet papierowych

← Wróć do działu FAQ

Zmieszaj klej do tapet

Twój wybór padł na tapete papierową (zamiast flizelinową) i możesz zaczynać pracę. Kupiony został odpowiedni klej do tapet papierowych. Paski zostały przycięte na odpowiedniej długości. Należy pamiętać, że sufit musi zostać pokryty tapetą w pierwszej kolejności.

Pierwszy pasek, bez różnicy czy przeznaczony na sufit czy ścianę, musi być dokładnie wymierzony przy użyciu ciężarka pionowego i linii, w celu zapewnienia prostego położenia tapety. Jeśli nie posiadasz ciężarka, wystarczy użyć poziomicy i narysować prostą linię na ścianie. Możesz zrobić to przed zmieszaniem kleju do tapet. Wracając do tematu, przygotujmy teraz klej do tapet. W trakcie robienia tego, stosuj się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu producenta przy odmierzaniu ilości wody i proszku. Instrukcje powiedzą Ci również, do jakiego rodzaju tapety jest dany klej, ile wody należy przygotować do mieszania, ile metrów kwadratowych możesz wytapetować przy użycie tego kleju oraz ilość tapety, której będziesz potrzebować.

Jeśli masz taką możliwość, użyj specjalnego wiadra do kleju do tapet, który posiada oznaczenia poziomu kleju, co pomoże Ci przy całym procesie. Wiadro do mieszania kleju powinno być czyste i nie może być na nim żadnych plam od rdzy lub brudu. Najlepiej użyć większego wiadra niż potrzebne, dzięki temu unikniesz przelania kleju.

Zawsze używaj nowych, nieotwartych opakowań kleju i rozmieszaj całość proszku. Po otwarciu, proszek może stracić niektóre ze swoich wartości, co wpłynie negatywnie na trzymanie kleju. Ilość kleju, której nie jesteś w stanie zużyć, zamknij szczelnie pojemnik, tak żeby nie dostało się do niego powietrze. Pozwoli Ci to na ponowne użycie jego w przeciągu kolejnych dwóch tygodni w celu małych napraw.

Szczegółowa instrukcja mieszania kleju do tapet:

Nalej zimnej wody (tak jak określono to w instrukcji) do wiadra. Użyj (długiego, drewnianego) mieszadła i zacznij równomiernie wsypywać proszek, jednocześnie mieszając. Opakowanie powinno znajdować się  centymetrów ponad wodą. Mieszaj w obie strony, co zapewnie Ci dokładne połączenie wody i proszku.

Jeśli w mieszance powstaną grudki

Kontynuuj mieszanie dopóki grudki nie znikną. Nawet jeśli mieszanka wygląda na równą i czystą, kontynuuj jej mieszanie przez jakiś czas. Instrukcje na opakowaniu powinny zawierać informacje, jak długo mieszanka powinna stać zanim osiągnie strukturę żelu. Nie należy jej mieszać zanim osiągnie odpowiednią strukturę. Możesz to jednak zrobić na krótko przed rozpoczęciem pokrywania nią tapety.

Co robić w oczekiwaniu na klej

Należy zasłonić kaloryfery (w celu zabezpieczenia ich przed klejem) oraz zamknąć okna. Według ogólnej zasady, temperatura w pokoju nie powinna być zbyt wysoka. Należy również unikać przeciągu w czasie tapetowania, ponieważ Może to wpłynąć na pokryte klejem kawałki tapety. Stała temperatura w pokoju w wysokości  stopni będzie idealna.

Nałóż klej na tapetę

Zanim będzie można nałożyć klej na tapetę, musisz przygotować stół na kozłach oraz pędzel do kleju. Połóż tapetę na stole, jej przód powinien znajdować się na dole. Aby ułatwić sobie pracę, obciąż oba końce tapety przykładowo książkami. Zaznacz ołówkiem połowę długości tapety, co pomoże Ci w jej rozwieszeniu później.

Wymieszaj klej ponownie. Zamocz pędzel w wiadrze, jednak upewnij się, że pędzel nie zebrał za dużo kleju, co będzie skutkowało jego ściekaniem. Zacznij od środka, następnie kieruj się ku górze, co pozwoli Ci na równomierne pokrycie całej tapety, łącznie z brzegami. Upewnij się, że klej nałożony jest równo i w odpowiedniej ilości.

Jeśli stół nie jest wystarczająco długi, należy dostawić do niego krzesło zabezpieczone folią o przybliżonej wysokości, zostać kilka centymetrów przestrzeni między krzesłem a stołem. Rozłóż klej na tapecie od środka do brzegu, a następnie ostrożnie ułóż namoczony kawałek na krześle. W zależności od długości paska tapety, możesz potrzebować dwóch krzeseł, aby upewnić się, że tapeta nie dotknie podłogi.

Namocz tapetę

Musisz teraz pozwolić na to, aby klej mógł wsiąknąć w tapetę (czas potrzebny na to jest zazwyczaj napisany w instrukcji – zazwyczaj jest to od pięciu do dziesięciu minut). Złóż brzegi tapety do środka, tak aby zetknęły się ze sobą w punkcie, który został oznaczony wcześniej. Brzegi muszą był nałożone na siebie, inaczej mogą wyschnąć i nie przykleją się do ściany.

Aby dobrze przypilnować czasu namaczania, zalecamy użycie minutnika. Możesz również użyć aplikacji na telefonie odmierzającej czas.

Podczas wsiąkania kleju, powierzchnia tapety powiększy się. Jeśli zbyt długo pozwolisz na jej nasiąkanie, spowoduje to zbyt dużej powiększenie, co w rezultacie spowoduje powstanie przerw na ścianie po jej wyschnięciu. Jeśli zbyt szybko przerwiesz proces nasiąkania, rozszerzy się ona na ścianie, co spowoduje powstanie zmarszczeń i bąbli. Dla pasków ze wzorami, czas nasiąkania musi być taki sam na każdym pasku. W innym wypadku, różne rozszerzenie materiału spowoduje niedopasowanie wzorów między paskami.

Nasze motto to: Weź głęboki oddech i wypij kubek dobrej herbaty bądź kawy – prawdziwe tapetowanie dopiero się zacznie!

Nałóż paski tapety na ścianę

Zacznijmy tapetowanie!

Ktoś może powiedzieć “Nareszcie!”, zwłaszcza jeśli prace przygotowawcze było wyjątkowo męczące. Jednak w końcu jesteśmy w stanie nałożyć paski na ścianę.  

  1. Ostrożnie przełóż namoczone i złożone paski przez ramię i wejdź na drabinę
  2. Gdy już będziesz na górze, otwórz górny brzeg tapety, podczas gdy dolny w dalszym ciągu powinien być zwinięty.
  3. Ułóż pasek równo przy pomocy poziomicy i przyczep górną częśc tapety do ściany (pamiętaj o marginesie 5 cm). Jak na razie, sprawdzasz jedynie, czy będzie się ona trzymała podłożą (zanim przeniesiesz się na dolną część).
  4. Rozwiń teraz dolną część paska i przyklej go do ściany. Ponownie upewnij się, że jest on ułożony równy.
  5. Użyj czystego i suchego pędzla do tapetowania w celu wygładzenia tapety, zaczynając od środka. Upewnij się, że tapety są ze sobą dobrze połączone. Sprawdź, czy wzór jest ze sobą zgodny. Jeśli wszystko jest dobrze, kieruj pędzel na boki. Pracuj z wielką dokładnością. Jeśli klej wydostanie się spod tapety, użyj od razu wilgotnej ścierki bądź gąbki do jego starcia. Zawsze używaj czystej wody do zmywania.
  6. Przesuń wałkiem wzdłuż brzegów tapety aby upewnić się, że żaden z nich nie odstaje. Dla delikatnych anaglifów oraz tapet teksturowanych najlepiej użyć wałek pokryty pianą w celu ochrony ich przed uszkodzeniem. Używając wałka upewnij się, że nie naciskasz za mocno.

Jeśli brzegi tapety nie są przyklejone do ściany ze względu na brak kleju, uzupełnij je małym pędzlem.

Cierpliwość i precyzyjność są najważniejsze przy naklejaniu pierwszego paska. Musisz dokładnie zwracać uwagę na zrobione wcześniej oznaczenia. Po nałożeniu pierwszego paska możesz użyć go do naklejania następnych. W celu upewnienia się, że każdy pasek jest ułożony idealnie prosto, użyj ciężarka pionu. Po tym, jak wygładzone zostaną wszystkie brzegi tapet, musi ona wyschnąć. Zachowaj cierpliwość i nie próbuj przyspieszyć niczego, np. przy użyciu suszarki. Tapeta po prostu potrzebuje czasu…

Odetnij kawałki nachodzącej tapety

Odetnij kawałki nachodzącej na inne rzeczy tapety z góry i z dołu (np. listwy przypodłogowe). Jeśli jest taka możliwość, lepiej usunąć je przed tapetowaniem, co zaoszczędzi Ci czasu oraz wpłynie na efekt końcowy. Tapeta na dole będzie idealnie prosta po ponownym zamontowaniu listew. Upewnij się, że przygotowanie narzędzia do cięcia są naostrzone, co ułatwi Ci pracę. Masz do wyboru dwie opcje:

  • Użyj linijki, wskaźnika cięcia bądź szpatułki do przyciśnięcia dolnych i górnych brzegów tapety, po czym delikatnie usuń nachodzące kawałki tapety nożem.
  • Jeśli tapeta jest w dalszym ciągu mokra, użyj nożyczek do jej przycięcia, ponieważ nóż może ją uszkodzić i utrudnić pracę. Ponownie, użyj szpatułki bądź wskaźnika cięcia do przyciśnięcia rogów tapety. Delikatnie odchyl tapetę aby umieścić pod nią nożyczki i odetnij niepotrzebne fragmenty. Następnie przyklej tapetę na odpowiednie miejsce i wygładź je.  Możliwe, że trzeba będzie użyć pędzla bądź wałka. Pracuj sprawnie, ale nie spiesz się – możesz wykonać te czynności tylko wtedy, kiedy tapeta jest jeszcze wilgotna.

← Wróć do działu FAQ