loadingimg

Wczytuję dane...

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

 • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Kontakt
Producenci
Wyświetl produkty wybranego producenta:
Kalkulator

Montaż tapet flizelinowych

← Wróć do działu FAQ

Przygotowanie kleju do tapet

Jeśli wybrałeś flizelinowe tapety (w przeciwieństwie do papierowych, będziesz potrzebować kleju do tapet na flizelinie.  Są one oznaczone adekwatnie w każdym sklepie. Klej jest nakładany bezpośrednio na ścianę, czyli inaczej, niż jest to robione przy tapetach papierowych. Oznacza to również, że nie trzeba czekać na wsiąknięcie kleju w tapetę. Tapety na flizelinie, które zostały nałożone przy użyciu specjalnej pasty, mogą być później zdjęte na sucho, nie zostawiając żadnych śladów. Najpierw należy nałożyć tapetę oraz klej na sufit, jeśli jest taka potrzeba. Nałóż klej na obszar, który ma zająć jeden pasek, dzięki czemu nie będziesz musiał spieszyć się z obawy, że położony klej wyschnie. Jest to również idealne rozwiązanie w przypadku, kiedy nie będziesz w stanie przykleić tyle pasków, ile się spodziewałeś.

Zanim zabierzesz się za mieszanie kleju, upewnij się, że zakupiony został odpowiedni rodzaj. Jest on bezbarwny po wymieszaniu. Zawsze używaj nowych, nieotwartych opakowań kleju i rozmieszaj całość proszku. Po otwarciu, proszek może stracić niektóre ze swoich wartości, co wpłynie negatywnie na trzymanie kleju. Produkt przechowuj w suchym i chłodnym miejscu. 

Możesz skorzystać też z gotowego kleju do tapet flizelinowych, który nie wymaga rozrobienia.

Jeszcze tylko chwila…

Podczas wieszania pierwszego paska, musisz zachować szczególną ostrożność i dokładność, ponieważ od tego będzie zależał efekt końcowy. Dlatego przed położeniem pierwszego pasa musisz upewnić się, że będzie on zupełnie prosty, najlepiej zaznaczyć linię przy użyciu ciężarka pionu i linijki. Jeśli nie masz ciężarka, możesz użyć poziomicy bądź zrobić swój własny, przy użyciu linki i ciężarka. Narysuj prostą linię ołówkiem na ścianie. Na jej podstawie nałóż prosto pierwszy pas tapety.

Przykryj kaloryfer aby zabezpieczyć go przed kroplami farby. Upewnij się, że w pokoju panuje odpowiednia temperatura – najlepiej pomiędzy 18 a 20 stopniami. Zamknij okna, w pomieszczeniu nie może być przeciągu.

W sytuacji, w której nie możesz rozpocząć pracy od razu, przykryj szczelnie wiadro z klejem. Nie zapomnij zamieszać kleju przed jego użyciem. Jeśli nie zużyjesz całego kleju, przetrzymuj go w chłodnym, suchym miejscu. Możesz użyć go do małych poprawek w ciągu 14 dni.

Najwyższy czas przygotować klej.

Potrzebujesz odpowiedniej ilości opakować kleju do nietkanych tapet, wody, wiadra z miarką oraz długiej, najlepiej drewnianej, łyżki do mieszania. Wiadro na klej musi być czyste i bez żadnych plam. Musi być również wystarczająco duże, aby pomieścić potrzebną ilość kleju. Przeczytaj instrukcję producenta na opakowaniu, aby dowiedzieć się, jakiej ilości wody potrzebujesz do wymieszania proszku. Musisz pamiętać, że proporcje są inne dla tapet gładkich i taper ustrukturowanych.

Szczegółowa instrukcja tworzenia idealnego kleju

 • Nalej zimnej wody do wiadra w ilości określonej w instrukcji producenta. Pamiętaj, aby zawsze nalewać najpierw wodę, nigdy nie wsypuj najpierw proszku
 • Otwórz opakowanie kleju i wsypuj proszek z wysokości 10 cm. Mieszaj wodę łyżką, tworząc lejek, co pomoże w lepszym wymieszaniu całości.
 • Wsypuj proszek, mieszając nieprzerwanie. Mieszaj w obie strony, aby upewnić się, że woda i proszek połączą się ze sobą.
 • Upewnij się, że nie dodajesz zbyt dużo proszku w zbyt szybkim tempie, ponieważ może to spowodować powstanie grudek. Jeśli tak się stanie, kontynuuj mieszanie do momentu wygładzenia się mieszanki. Mieszaj przez kilka minut, nawet jeśli powierzchnia będzie gładka.
 • Klej musi ostać przez chwilę, dzięki czemu uzyska najlepszą siłę klejenia. Jego konsystencja zmieni się z płynu na żel. Sprawdź instrukcje producenta, aby dowiedzieć się, ile czasu trzeba odczekać. Następnie zamieszaj go ponownie.

Nakładanie kleju na ścianę.

Zacznij nakładać klej na ścianę w miejscu, w którym znajdzie się pierwszy pasek tapety. Aby uniknąć zachlapania innych powierzchni, użyj do tego zadania wałka. Możesz również użyć pędzla do kleju. Wybierz najłatwiejszą i najszybszą metodę według siebie. Zamieszaj ponownie klejem i zamocz w nim wałek. Upewnij się, że nie nabierzesz za dużo kleju. Użyj zaznaczonych wcześniej linii jako wyznaczników, dodając kilka centymetrów marginesu. Dzięki temu brzegi tapety będą się mocno trzymać. Równo rozłóż klej na ścianie. Upewnij się, że nigdzie nie powstały górki z kleju, ponieważ będzie to widoczne później, po nałożeniu tapety.

Nakładanie pasków tapety

 • Paski możesz nakładać od razu po rozłożeniu kleju na ścianie. Nie czekaj zbyt długo, ponieważ klej może wyschnąć i będziesz musiał nakładać go na nowo.
 • Ostrożnie przełóż złożony pasek tapety przez ramię i wejdź na drabinę
 • Ułóż pasek równo przy pomocy poziomicy i przyczep górną część tapety do ściany (pamiętaj o marginesie 5 cm).
 • Delikatnie przyklej tapetę do ściany i rozwijaj ją ku dołowi.
 • Użyj czystego i suchego pędzla do wygładzenia tapety, zaczynając od środka i kierując się na boki.
 • Przyciśnij tapetę do ściany, dokładnie sprawdzając brzegi

Teraz będzie najważniejszy moment przy wieszaniu flizelinowych tapet. Pas jest nałożony na ścianę i wygładzony. Trzeba zachować szczególną ostrożność i nie naciskać za mocno – może to spowodować przesunięcie się tapety bądź jej zsunięcie. Wybierz wałek w zależności od powierzchni tapety. W sklepach można znaleźć wałki wykonane z gumy, gąbki oraz pianki. Jeśli pracujesz z tapetą o delikatnej powierzchni, najlepiej użyć wałka z gąbki bądź piany.

Przesuwaj wałek z dołu do góry oraz z środka na boki, co pozwoli na pozbycie się powietrza uwięzionego pod tapetą. Z tego też powodu lepiej używać wałka niż pędzla w przypadku tapet na flizelinie. Możesz użyć twardego wałka do wygładzenia brzegów. Dla delikatnych powierzchni użyj jedynie wałka z gąbki bądź pianki. Nie naciskaj za mocno, zwłaszcza przy brzegach, ponieważ może to spowodować przesunięcie się wzoru i skomplikuje nakładanie kolejnych pasków. Jeśli w wyniku pracy klej wydostanie się spod tapety, musisz od razu go usunąć. Możesz użyć ręcznika kuchennego w tym przypadku. Musisz zrobić ze szczególną ostrożnością. Nie trzyj miejsc, w których wyciekł klej, ponieważ może to spowodować zniszczenie powierzchni tapety.

Zanim użyjesz wałka do wygładzania, upewnij się, że nie dostał się na niego nadmiar kleju. Jeśli tak się stanie, należy dokładnie wyczyścić jego powierzchnię, co może być uciążliwe i problematyczne w przypadku niektórych powierzchni. Jeśli nie upewnisz się, że powierzchnia wałka jest czysta, możesz zabrudzić powierzchnię świeżo położonej tapety.

W przypadku używania piankowego wałka, zawsze posiadaj dwie badź trzy zapasowe rolki, które mogą się przydać. Jeśli brzegi tapety nie przykleją się należycie, ostrożnie nałóż klej w odstających miejscach. Użyj do tego miękkiego pędzla.

Zawsze poświęć więcej czasu na przyklejanie pierwszego paska, ponieważ będzie miał on duży wpływ na resztę projektu. Wszelkie błędy popełnione przy tym zadaniu mogą spowodować dalsze problemy przy kolejnych paskach. Dlatego takie ważne jest, aby oznaczyć linię prostą na ścianie. Jest to wzór dla pozostałych pasków. Za każdym razem używaj jednak ciężarka pionu, aby upewnić się, że wszystkie są proste.

Po naklejeniu, tapeta musi wyschnąć. Nie przyspieszaj tego procesu poprzez otwieranie okna bądź użycie suszarki.

Odetnij kawałki nachodzącej tapety

Odetnij kawałki nachodzącej na inne rzeczy tapety z góry i z dołu (np. listwy przypodłogowe). Jeśli jest taka możliwość, lepiej usunąć je przed tapetowaniem, co zaoszczędzi Ci czasu oraz wpłynie na efekt końcowy. Tapeta na dole będzie idealnie prosta po ponownym zamontowaniu listew.

Masz do wyboru dwie opcje, w zależności od rodzaju tapety oraz własnych preferencji:

 • Użyj linijki, wskaźnika cięcia bądź szpatułki do przyciśnięcia dolnych i górnych brzegów tapety, po czym delikatnie usuń nachodzące kawałki tapety nożem. Potrzebujesz ostrych narzędzi, żeby nie uszkodzić tapety.
 • Przyciśnij gore oraz dół tapety linijką, wskaźnikiem cięcia lub szpatułką. Delikatnie odchyl nadmiar tapety w celu odcięcia go przy użyciu nożyczek. Musisz mieć pewną rękę przy tym zadaniu. Następnie przyciśnij pozostałą tapetę do ściany i wyrównaj ją za pomocą wałka. Powinno się to zrobić w momencie, kiedy możesz jeszcze bez problemu oderwać tapetę od ściany.

← Wróć do działu FAQ