Jak montować tapetę na flizelinie?

← Wróć do działu FAQ

Klej do tapet na flizelinie 

Do montażu tapet flizelinowych potrzebujesz kleju do tapet na flizelinie. Klej nakładany jest bezpośrednio na ścianę, co oznacza, że nie trzeba czekać na wsiąknięcie kleju w tapetę. Tapety dekoracyjne na flizelinie, które nałożysz przy użyciu specjalistycznego kleju, mogą być później zdjęte na sucho, bez pozostawienia żadnych śladów. 

Najlepszym sposobem jest nałożenie kleju na obszar, który ma zająć jeden pasek tapety, dzięki czemu nie ma pośpiechu w obawie przed wyschnięciem kleju. Jest to  również idealne rozwiązanie w przypadku, kiedy nie jesteś w stanie przykleić na raz tyle pasków, ile się spodziewałeś.

Ważne! Przed mieszaniem kleju, upewnij się, że został zakupiony odpowiedni rodzaj. Należy zawsze używać nowych, nieotwartych opakowań kleju i rozmieszać całość na raz. Po otwarciu klej może stracić niektóre ze swoich wartości, co wpłynie negatywnie na trwałość utrzymania tapety na ścianie. Produkt przechowuj w suchym i chłodnym miejscu maksymalnie 14 dni. W sytuacji, gdy nie możesz rozpocząć prac od razu, przykryj szczelnie wiadro z klejem i zamieszaj jeszcze raz przed użyciem. 

Na rynku istnieją również gotowe kleje do tapet flizelinowych, które nie wymagają rozrobienia. Znajdziesz je w dobrych sklepach z tapetami i marketach budowlanych.

Jeszcze tylko chwila…

Podczas montowania pierwszego paska tapety na flizelinie, zachowaj szczególną ostrożność i dokładność, ponieważ właśnie od tego będzie zależał efekt końcowy. Przed położeniem go, upewnij się, że będzie on zupełnie prosty - najlepiej zaznacz linię przy użyciu ciężarka, pionu i linijki. Jeśli w pobliżu nie ma ciężarka, możesz zastąpić go poziomicą. Na podstawie narysowanej linii, nałóż pas tapety.

W pokoju powinna panować odpowiednia temperatura - najlepiej pomiędzy 18 a 20 stopniami. Co więcej - w pomieszczeniu nie może być przeciągu, dlatego najlepszym  rozwiązaniem będzie zamknięcie wszystkich okien. Dodatkowo pamiętaj o zabezpieczeniu kaloryfera przed kroplami kleju. 

Jak przygotować klej do tapet na flizelinie?

Do przygotowania kleju potrzebujesz odpowiedniej ilości opakowań kleju, wody, wiadra z miarką oraz długiej, najlepiej drewnianej łyżki do mieszania. Wiadro na klej musi być czyste, bez żadnych plam i wystarczająco duże, aby pomieścić potrzebną ilość kleju. Aby dowiedzieć się jakiej ilości wody do wymieszania proszku potrzebujesz, przeczytaj instrukcję producenta na opakowaniu. Pamiętaj, że proporcje są inne dla tapet gładkich i inne dla tapet strukturalnych.  

Szczegółowa instrukcja tworzenia idealnego kleju do tapet 

 • Nalej zimnej wody do wiadra w ilości określonej w instrukcji producenta. Pamiętaj, aby zawsze nalewać najpierw wodę, nigdy nie wsypuj najpierw proszku.
 • Otwórz opakowanie kleju i wsypuj proszek z wysokości 10 cm. Mieszaj wodę łyżką, tworząc lejek, co pomoże w lepszym wymieszaniu całości.
 • Wsypuj proszek, mieszając nieprzerwanie. Mieszaj w obie strony, aby upewnić się, że woda i proszek połączą się ze sobą.
 • Upewnij się, że nie dodajesz zbyt dużo proszku w zbyt szybkim tempie, co może spowodować powstanie grudek. Jeśli tak się stanie, kontynuuj mieszanie do momentu wygładzenia się mieszanki. Mieszaj przez kilka minut, nawet jeśli powierzchnia będzie gładka.
 • Klej musi ostać przez chwilę, dzięki czemu uzyska najlepszą siłę klejenia. Jego konsystencja zmieni się z płynu na żel. Sprawdź instrukcje producenta, aby dowiedzieć się, ile czasu trzeba odczekać. Następnie zamieszaj go ponownie.

Jak nałożyć klej do tapet na ścianę?

Nakładanie kleju na ścianę rozpocznij w miejscu, w którym znajdzie się pierwszy pasek tapety. Do tego zadania najlepiej użyj wałka lub pędzla do kleju, dzięki czemu unikniesz zachlapania innych powierzchni. Możesz zamieszać klejem przed każdym zamoczeniem wałka. Upewnij się, że nie nabierasz za dużo kleju. Użyj zaznaczonych wcześniej linii jako wyznaczników, dodając kilka centymetrów marginesu - dzięki temu brzegi tapety będą się mocno trzymać. Równo rozłóż klej na ścianie, upewnij się, że nigdzie nie powstały górki z kleju, które będą widoczne po nałożeniu tapety. 

Jak montować tapetę na flizelinie?

Jak nałożyć paski tapety?

 • Paski możesz nakładać od razu po rozłożeniu kleju na ścianie. Nie czekaj zbyt długo, ponieważ klej może wyschnąć i będziesz musiał nakładać go na nowo.
 • Ostrożnie przełóż złożony pasek tapety przez ramię i wejdź na drabinę
 • Ułóż pasek równo przy pomocy poziomicy i przyczep górną część tapety do ściany (pamiętaj o marginesie 5 cm).
 • Delikatnie przyklej tapetę do ściany i rozwijaj ją ku dołowi.
 • Użyj czystego i suchego pędzla do wygładzenia tapety, zaczynając od środka i kierując się na boki.
 • Przyciśnij tapetę do ściany, dokładnie sprawdzając brzegi

[product id="1682, 49755, 49759, 49756"]

Pas jest już nałożony na ścianę, a przed Tobą najważniejszy moment wieszania tapety flizelinowej - wygładzenie. Tutaj musisz zachować szczególną ostrożność i nie naciskać za mocno - może to spowodować przesunięcie się tapety. Wybierz wałek  w zależności od powierzchni tapety - najlepiej używać wałka z gąbki lub piany. 

Przesuwaj wałek z dołu do góry, oraz ze środka na boki. Dzięki temu pozbędziesz się powietrza, które uwięzione jest pod tapetą. Nie naciskaj za mocno, zwłaszcza przy brzegach! Jeśli w wyniku pracy, klej wydostanie się spod tapety, musisz od razu go usunąć za pomocą np. ręcznika kuchennego. Rób to ze szczególną ostrożnością i nie trzyj miejsc, w których wyciekł klej. 

Przed użyciem wałka do wygładzania, upewnij się, że nie dostał się na niego nadmiar kleju, ponieważ może zabrudzić on powierzchnię świeżo położonej tapety. W przypadku używania piankowego wałka, zawsze miej w zapasie rolki, które mogą się przydać. 

Jeśli brzegi tapety nie przyklejają się należycie, nałóż klej za pomocą miękkiego pędzla w odstających miejscach. 

Pamiętaj, że pierwszy pas tapet jest najważniejszy i to  on ma wpływ na resztę projektu. Dlatego tak ważne jest, aby oznaczać linię prostę naścianie.

Po naklejeniu tapety, musi ona wyschnąć. Nie przyspieszaj tego procesu poprzez otwieranie okna lub użycie suszarki. 

jak zamontować tapetę flizelinową

Jak odciąć kawałki nachodzącej na siebie tapety?

Jeśli jest taka możliwość - usuń listwy przed tapetowaniem, co zaoszczędzi Ci czasu i wpłynie na efekt końcowy. Tapeta na dole będzie idealnie prosta po ponownym  zamontowaniu listew. Odetnij kawałki nachodzącej tapety z góry i z dołu - masz do wyboru dwie opcje: 

 • Użyj linijki, wskaźnika cięcia bądź szpatułki do przyciśnięcia dolnych i górnych brzegów tapety, po czym delikatnie usuń nachodzące kawałki tapety nożem. Potrzebujesz ostrych narzędzi, żeby nie uszkodzić tapety.
 • Przyciśnij górę oraz dół tapety linijką, wskaźnikiem cięcia lub szpatułką. Delikatnie odchyl nadmiar tapety w celu odcięcia go przy użyciu nożyczek. Musisz mieć pewną rękę przy tym zadaniu. Następnie przyciśnij pozostałą tapetę do ściany i wyrównaj ją za pomocą wałka. Powinno się to zrobić w momencie, kiedy możesz jeszcze bez problemu oderwać tapetę od ściany.

← Wróć do działu FAQ

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium