Tapetujemy.pl
Odzwiedź nasze salony | Wrocław: pl. Strzelecki 25 | Gdynia: ul. Orłowska 66

Jak usunąć starą tapetę ze ściany?

← Wróć do działu FAQ

Jak usunąć starą tapetę ze ściany? Instrukcja krok po kroku

Usuwanie starej tapety ze ściany nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Tak jak w przypadku tapetowania - tutaj też należy przygotować pomieszczenie przed całym procesem. Poniżej przygotowaliśmy instrukcję usuwania starej tapety.

  1. Wyłącz prąd przed procesem usuwania tapety ze ściany

Niektóre rodzaje tapety wymagają usuwania na mokro, dlatego warto zadbać o odłączenie prądu dla pomieszczenia, w którym będziesz wykonywał prace. Jeśli nie możesz pracować w ciągu dnia, Twoim przyjacielem może okazać się reflektor akumulatorowy.

Po tym jak odłączysz już prąd, usuń plastikowe ramki wokół gniazdek i przełączników. Wystające kable ukryj pod taśmą maskującą, a dziury wypełnij gazetami.

  1. Jak usunąć starą tapetę na sucho?

Jeśli tapeta jest na podłożu flizelinowym, będzie to bardzo prosty i szybki proces. Wystarczy, że zaczniesz powoli odrywać całe paski tapety od dołu. Jeśli do montażu tapety został użyty odpowiedni klej - pójdzie Ci szybko!

Jeśli nie masz pewności, czy stara tapeta jest na podłożu flizelinowym, możesz przeprowadzić mały test. Umieść cienką szpachelkę na szwie, poluzuj tapetę i oderwij mały kawałek. Jeśli  poszło łatwo, a na podłożu tapety widać włókna - jest to tapeta flizelinowa.

Każdy oderwany pasek tapety należy natychmiast włożyć do dużego worka na śmieci.

  1. Jak usunąć starą tapetę na mokro?

Usuwanie tapety papierowej najczęściej wykonuje się “na mokro”. W pierwszej kolejności dokładnie moczymy tapetę, czekamy i usuwamy. Ale po kolei! Do namoczenia starej tapety papierowej możesz użyć klasycznego roztworu wody i płynu do mycia naczyń. Możesz też wybrać gotowy środek do usuwania tapet. Do namoczenia tapety użyj rozpylacza, gąbki lub dużego pędzla, kierując się od góry do dołu. Ważne, aby cała ściana była przemoczona! Wszelkie krople wody wcieraj w tapetę. Poczekaj około 15 minut, a następnie przejdź do usuwania starej tapety przy pomocy szpatułki.

Ostrożnie wepchnij szpatułkę pod szew tapety. Gdy tapeta papierowa zostanie wcześniej dobrze namoczona, może zdarzyć się, że uda Ci się usunąć całe paski tapety na raz. Jeśli nie - nie martw się. Pozostałe kawałki papieru namocz ponownie, odczekaj chwilę i usuń.

  1. Tapety ścierne 

Niektóre tapety nie wchłaniają dostatecznie i mogą wymagać ścierania lub nacinania, aby woda mogła wsiąknąć. Dotyczy to głównie zmywalnych tapet winylowych, tapet z powłoką lateksową oraz bardzo grubych strukturalnych tapet. W przypadku np. tapety składającej się z winylu i papieru - górną warstwę winylu można zwykle oderwać po wyschnięciu.

W przypadku bardzo grubych, pomalowanych lub wodoodpornych tapet, konieczne może być zszorstkowanie powierzchni narzędziami takimi jak igła/kolec/szczotka druciana/gruby papier ścierny. Pozwoli to na wniknięcie wody aż po klej i ścianę.

Wałek z kolcami jest szczególnie przydatny w przypadku trudnych tapet. Ważne! Narzędzie to nie nadaje się do ścian z płyt gipsowo-kartonowych (tutaj najlepiej sprawdzi się papier ścierny).

Tapety składające się z winylu i warstwy papieru, na ogół oddzielają swoją górną i dolną warstwę przy zdejmowaniu. Winyl najczęściej można zdjąć bez wcześniejszego namaczania, a na ścianie pozostanie już tylko cienki papier, który należy namoczyć i zdjąć przy pomocy szpatułki.

Po przygotowaniu ścian zgodnie z powyższymi opisami, po prostu kontynuuj proces namaczania.

[product id="1695, 49756, 49755, 49759"]

← Wróć do działu FAQ

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium