Tapetujemy.pl
Odzwiedź nasze salony | Wrocław: pl. Strzelecki 25 | Gdynia: ul. Orłowska 66

Jak przygotować powierzchnię do tapetowania?

← Wróć do działu FAQ

Jak przygotować podłoże do tapetowania?

Zanim do tego przejdziesz, przeanalizuj obecny stan i kondycję ściany. Powierzchnia musi być czysta, równa, mocna i w pełni chłonna. Nie wszystko to jest widoczne gołym okiem, dlatego przygotowaliśmy spis metod, które Ci w tym pomogą.

  • Chłonność: aby sprawdzić, czy ściana lub sufit jest chłonny, wykonaj prosty test wodny. Nałóż trochę wody za pomocą pędzla lub wałka. Jeśli pojawią się krople wodne - powierzchnia nie jest dostatecznie nasiąkliwa. Jeśli woda jest wchłaniana natychmiast, a powierzchnia staje się ciemniejsza, oznacza to, że powierzchnia jest chłonna.
  • Jędrność: ważne jest również sprawdzenie tego, jak twarda jest powierzchnia. Jeśli przesuniesz dłonią po powierzchni i dłoń zrobi się biała lub ściana piaszczysta - możesz działać.
  • Stabilność: aby dowiedzieć się, jak stabilna jest powierzchnia, zastosuj nacisk. Przyciśnij kciuk do ściany, jeśli odrywają się drobne cząstki lub tworzą wgniecenia - powierzchnia nie jest wystarczająco mocna dla tapety.
  • Czystość i równość koloru: jest to ważne szczególnie jeśli wybrałeś wysokiej jakości włókninę lub inny rodzaj cienkiej tapety. Jeśli na ścianie będzie widoczna różnica kolorów, może być ona widoczna przez papier. Smugi i plamy na ścianie mogą mieć różne przyczyny, ale nie wynika z nich nic dobrego. Wilgoć w ścianie powoduje na niej zacieki wodne lub rdzy. Plamy wodne rozpoznać można przez widoczne krawędzie, a plamy rdzy są czerwonawo-brązowe i schodzą w kontakcie z wodą.
  • Wilgoć: ciemne plamy lub plamy pleśni są oznakami wilgoci. Najlepszym sposobem określenia stopnia zawilgocenia, jest użycie miernika wilgotności albo wykonanie testu folii aluminiowej. Jeśli stawiasz na drugą opcję - na wilgotne miejsce nałóż trochę folii aluminiowej i pozostaw na 24h. Jeśli po zdjęciu folii wystąpi kondensacja, przed dalszym przygotowaniem podłoża do tapetowania, pozostaw ścianę do całkowitego wyschnięcia.
  • Gładkość: jeśli ściana posiada dziury, pęknięcia, albo widoczna jest mieszanka starych warstw farb, konieczne jest wykonanie specjalnych prac przygotowawczych, aby zapewnić idealną powierzchnię dla tapety. Jeśli powierzchnia jest lekko szorstka lub zmatowiona, w sklepach możesz znaleźć różne produkty, które służą do przygotowania i wyrównania powierzchni.

Usunięcie nierówności i skaz

Jeśli Twoja ściana posiada małe skazy, możesz je w prosty sposób wygładzić przy pomocy szpachli. To samo dotyczy otworów, które służyły Ci do wieszania półek, a których nie chcesz już ponownie wykorzystać. Na szczęście w wielu sklepach występują gotowe masy szpachlowe lub proszkowe, jednak to, od Ciebie zależy, na jaką się zdecydujesz.

Nałożenie podkładu lub pasty do tapet

Kolejnym krokiem jest nałożenie podkładu lub rozcieńczonej pasty do tapet. To, czego użyjesz, powinno zależeć od poprzedniej analizy ściany.

  • Bezbarwny podkład to idealny wybór, jeśli ściana jest jednolita i nie planujesz stosowania  flizeliny lub innych cienkich tapet, które nie pokryją nierówności kolorystycznych. Ten rodzaj głębokiego podkładu jest również stosowany do naprawiania kruchych lub kredowych ścian i sufitów oraz reguluje chłonność.
  • Biały, pigmentowany głęboki podkład to idealny wybór, jeśli zależy Ci na wyrównaniu różnic kolorystycznych. Wariant ten posiada takie same właściwości jak ten bezbarwny.
  • Powierzchnie piaszczyste lub kredowe przed nałożeniem głębokiego podkładu, należy wyszczotkować lub użyć starego odkurzacza.
  • Jeśli powierzchnia została pomalowana farbą szpachlową, należy ją całkowicie zmyć jeszcze przed nałożeniem głębokiego podkładu.
  • W przypadku uporczywych plam, takich jak plamy rdzy, zaleca się użycie podkładu uszczelniającego. Jeśli surowe plamy rdzy wejdą w kontakt z wilgocią lub klejem do tapet, rozmazują się i (w przypadku cienkich tapet) będą widoczne przez papier.
  • Płyty gipsowo-kartonowe są bardzo chłonne, dlatego też przy ich tapetowaniu, konieczne są szczególne środki. Jeśli powierzchnia nie zostanie wcześniej zabezpieczona, po nałożeniu tapety będzie bardzo trudno ją usunąć bez uszkodzenia gipsu.

Jak nałożyć podkład przed tapetowaniem?

Głęboki podkład możesz nałożyć w postaci rozcieńczonej lub nierozcieńczonej, a posłuży Ci do tego wałek malarski z teleskopową rączką. W przypadku trudnych narożników lub wąskich obszarów (np. w przypadku grzejników) przydatne okażą się małe wałki i zakrzywione szczotki z długimi uchwytami. Wymieszaj dokładnie głęboki podkład, zanurz w nim rolkę i usuń nadmiar podkładu z siatki. Nakładanie podkładu zacznij od góry ściany w dół. Aby określić, czy jedna warstwa głębokiego podkładu jest wystarczająca, sprawdź, czy powierzchnia odpowiednio ją wchłania. Jeśli wysycha bardzo szybko, proces ten powtarzaj do czasu nasycenia ściany. W zależności od tego, jakiego głębokiego podkładu używasz, możesz nałożyć kolejną warstwę, gdy pierwsza jest jeszcze wilgotna, możesz też poczekać, aż całkowicie wyschnie. Sprawdź instrukcje produktu, aby uzyskać więcej informacji.

Powierzchnie bardzo chłonne, takie jak tynk gipsowy i beton, przygotuj wstępnie nakładając rozcieńczoną pastę do tapet za pomocą pędzla. Dzięki temu uzyskasz równomiernie chłonną powierzchnię. Powierzchnia musi być bardzo mocna i stabilna, w przeciwnym razie rozcieńczona pasta nie przyniesie pożądanego efektu. Jeśli na powierzchni widoczne są wyraźne różnice w kolorze, bardziej odpowiedni może być pigmentowany głęboki podkład.

Przygotowanie idealnej powierzchni ściany

W dawnych czasach w celu zapewnienia idealnej powierzchni ściany używało się starych gazet. Dziś do tego samego efektu używa się specjalnej tapety izolacyjnej albo papieru pakowego. Nie jest to wymagane, jednak warto nałożyć go pod cenne i wysokiej jakości tapety - zastosowanie go wygładzi ścianę i zapewni nieskazitelny wygląd tapety.

Trudne, stare ściany - jak przygotować?

W niektórych przypadkach wygląd ściany może być daleki od ideału, co wymaga specjalnych środków. Np. jeśli powierzchnia ściany wygląda jak patchwork (czy są to ślady starych powłok, czy napraw, czy kombinacje struktur), należy nałożyć ponowną szpachlę na całą ścianę. Ten przypadek wymaga 4 kroków, które opisaliśmy poniżej, jednak warto powierzyć je doświadczonej osobie:

  • Zeszlifuj powierzchnię: szlifierka ręczna z obracającymi się tarczami i papierem ściernym wygładzi krawędzi i nierówności, bez uszkodzenia powierzchni.
  • Nałóż podkład wiążący na trudnych powierzchniach: taki płynny podkład możesz kupić gotowy do życia. Nanieś go na powierzchnię za pomocą wałka malarskiego ruchem pionowym od góry do dołu i zostaw do wyschnięcia na ok. 24 godziny.  
  • Wypełnij duże powierzchnie: gotowy wypełniacz nałóż na całą ścianę za pomocą pacy tynkarskiej, a następnie wygładź dużą szpachelką, dzięki czemu uzyskasz równą powierzchnię.
  • Zeszlifuj wypełnione powierzchnie: tutaj najlepiej sprawdzi się specjalna szlifierka z długim uchwytem, do której można podłączyć odkurzacz zbierający kurz.

Teraz powierzchnia jest idealnie przygotowana do tapetowania!

[product id="1695, 49756, 49755, 49759"]

← Wróć do działu FAQ

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium