loadingimg

Wczytuję dane...

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

  • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Kontakt
Producenci
Wyświetl produkty wybranego producenta:
Kalkulator

Jak obliczyć zapotrzebowanie tapety ?

← Wróć do działu FAQ

Po pracach przygotowawczych, możesz w końcu zabrać się za tapetowanie! Na wstępie możesz skorzystać z naszego kalkulatora.Teraz weź głęboki oddech i wypatruj z radością końcowego rezultatu! Aby upewnić się, że wszystko pójdzie bezproblemowo, musisz ponownie wymierzyć ścianę. Co prawda była ona już mierzona w celu zadecydowania, ile rolek tapety będzie potrzebne do jej wyłożenia, jednak jak mówi stare przysłowie: lepiej dmuchać na zimne. Użyj metrówki bądź miarki do zmierzenia ściany w różnych jej punktach. Jej najdłuższy/najwyższy punkt będzie wymiarem wyjściowym dla przycięcia tapety. Dla pewności, dodaj 5 cm na dole i na górze tapety, aby poradzić sobie w potencjalną różnicą w długości ścian.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile pasków tapety z rolki musisz przyciąć, podziel długość rolki przez wysokość ściany (dodaj połowę powtórzenia wzoru). Gęstość powtórzenia wzoru powinna być podana na etykiecie tapety, np. 54 cm. Następnie musisz zdecydować ile pasków tapety potrzebujesz na pokrycie ściany. Najważniejszymi czynnikami w tej sytuacji są: szerokość ściany oraz tapety. Użyj miarki bądź metrówki w celu zmierzenia szerokości ściany. Szerokość tapety podana jest na etykiecie, jednak dla pewności możesz również ją zmierzyć. Jeśli szerokość ściany to 4 metry, a tapety 0,52 metry, oznacza to, że na pokrycie ściany potrzebujesz 8 pasków.

Przykład:

Długość rolki to 10 metrów, wysokość ściany (razem z zapasem) to 2,6 metra, a gęstość powtórzenia wzoru to 0,54 metra.

Twoje obliczenia będą następujące:

1. 2,60 m. + 0,27 m. równa się 2,87 metra

2. 10,00 m. : 2,87 m. równa się 3 paski z jednej rolki (zaokrąglone)

Uwaga: obliczenia zrobiona są dla tapety ze wzorem – w przypadku czystych tapet, nie musisz dodawać gęstości powtórzenia wzoru.

Znajdź początek wzoru

Na tym etapie musimy podkreślić dwa bardzo ważne dla efektu końcowego punkty. Są one oparty na wieloletnim doświadczeniu zdobytym przy dokładnym układaniu tapety. Chcemy się nim teraz podzielić z Tobą.

Przed przycięciem wzorowanej, musisz znaleźć początek wzoru, co pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której przytniesz wzór w połowie. Mogłoby to estetycznie uszkodzić efekt końcowy. Bardzo pomogłoby w tym przypadku posiadanie zdjęcia kompletnego wzoru bądź cały obraz gęstości jego powtórzeń. Gęstość powtórzenia wzoru to wysokość jego powtórzenia. Im większy wzór, tym wyższa gęstość powtórzeń.Biorąc pod uwagę, że początek rolki tapety nie zawsze pokazuje całkowity obraz wzoru, musisz przytrzymać ją przy ścianie. Nasza tapetująca dziewczyna wybrała środek ściany, żeby upewnić się, gdzie jest początek wzoru, po czym zaczyna od góry. Pewnie teraz pytasz “dlaczego środek ściany”?. Nie powinno zaczynać się od strony okna? Zazwyczaj tak jest. Jednak jeśli chodzi o tapety z dużym wzorem, preferowane przez naszą tapetującą dziewczynę, środek najbardziej widocznej ściany jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia tapetowania. Jest to związane z wizualnym postrzeganiem. Wzrok odwiedzającego skupi się od razu na najważniejszej ścianie w pokoju. W salonie, będzie to ściana, przy której stoi szafa, a sypialnia ta, przy której znajduje się łóżko, a w jadalni będzie to ściana, która znajduje się naprzeciwko okna. Jeśli pokój posiada duże element przyścienne, np. jeśli znajduje się w nim kominek, to na tej ścianie w pierwszej kolejności spocznie wzrok odwiedzającego. Z tego powodu prace powinny rozpocząć się w tym miejscu. Tak jak wcześniej, zacznij nakładać wzór od środka ściany.

Przytrzymaj tapetę (po środku najważniejszej wizualnie ściany), kierując się ku górze, znajdź początek kompletnego wzoru. Przydałby się pomocnik podczas wykonywania tego procesu, który byłby w stanie kierować z daleka ruchami osoby tapetującej. Kiedy tylko znajdziesz początek wzoru, zaznacz ten punkt. Możesz zacząć tapetować z boku, jednak najważniejsze jest to, aby początek wzoru znajdował się na górze ściany,

Przycinanie pasków tapety na stole

Stół na kozłach jest rozstawiony, rolka tapety jest przygotowana razem z ołówkiem, nożem do tapet oraz parą dużych nożyczek. W przypadku delikatnych tapet oraz tapet wysokiej jakości, doradzamy użycie wełnianych rękawiczek przy cięciu.

Teraz możemy przyciąć pierwszy pasek (bądź długość). Rozłóż tapetę na stole, wzorem w Twoją stronę. Wcześniej wymierzone długości mogą być zaznaczone na stole wcześniej. Możesz również po prostu wymierzyć rolkę i zaznaczyć miejsce przycięcia na papierze.

Pamiętaj, aby dodać 5 cm na dole i na górze, oraz żeby sprawdzić początek wzoru. Jeśli nie zgrywa się on z początkiem paska, przesuń odpowiednio tapetę, pamiętając o 5-cio centymetrowym zapasie.

Nacięcia powinny zawsze zaczynać się od prawej strony rolki. Możesz użyć do  tego linijki, bądź zwinąć tapetę na zaznaczonym punkcie cięcia i użyć noża bądź nożyczek do jej przycięcia.

Dla czystych tapet proces przycięcia pierwszego paska jest identyczny. Jednakże, nie musisz tej tapety rozkładać wzorem do góry, ponieważ nie musisz martwić się o odpowiednie przycięcie wzoru.

Uwaga: Może wydawać się, że rolki tapety produkowane są w taki sposób, żeby początek wzoru znajdował się na początku (bądź końcu) tapety. Jednakże tak nie jest – zazwyczaj są one zwijane przypadkowo. Upewnij się, że udało Ci się dobrze określić kierunek wzoru do odpowiedniego przycięcia tapety,

Pamiętaj o gęstości powtórzenia wzoru przy zapasowych tapetach

Zapasy tapety zostały przyciete. W przeciwieństwie do czystych tapety, które mogą być przycinane bez dodatkowego mierzenia, przy tapetach wzorowanych musisz dokładnie zmierzyć gęstość powtórzeń. Dzięki temu upewnisz się, że cały wzór tapety będzie do siebie pasował. Jak wspomniano wcześniej, gęstość powtórzeń wzoru to wysokość powtórzeń na rolce (na przykład, „70cm” oznacza, że wzór powtarzany jest na tapecie co 70 cm).

Przedstawimy teraz najbardziej popularne metody odcinania marginesów dla wzorowanych tapet. Symbole tapet, które możesz zobaczyć na trzech innych rodzajach tapet, znajdują się na wewnętrznej części tapety i zazwyczaj umieszczane są obok rozmiaru gęstości powtórzeń wzoru.

Strzałki skierowane ku sobie = Wzory następujące po sobie

Nie potrzebny będzie żaden margines na powtórzenie wzoru. Wzór będzie znajdował się na tej samej długości i szerokości tapety. Przycinanie zapasu: wzór powinien być nałożony na wzór, żeby sprawdzić, czy wzory są identyczne. Przy tym sposobie, ilość odciętych marginesów powinna być bardzo niska.

Strzałka i Cyfra 0 = Swobodny nadruk

Długość może być przycięta bez zwracania uwagi na nadruk, podobnie jak jest to z czystymi tapetami bez nadruku. Wystarczy, że przytniesz zapas na podstawie wysokości Twojej ściany. W tym przypadku nie ma żadnych marginesów.

Dwie przeciwstawne strzałki = Nadruk marginesowy

Wzór zostanie przesunięty o połowę przy każdym kolejnym pasie tapety. Na przykład: jeśli gęstość powtórzenia wzoru to  centymetróe, margines będzie wynosił 25 centymetrów. Oznacza to, że co drugi pasek będzie miał taką samą gęstość wzoru, np. 1, 3 i 5. Jednakże paski 2 i 4 będą powtarzały się na połowie gęstości powtórzeń i będą miały margines połowy powtórzeń. Przy przycinaniu oznacza to, że paski 3 i 5 możesz przyciąć tak samo jak pierwszy pasek (możesz nałożyć wzór na wzór). Pasek 2 musisz położyć obok paska 1, pasek 3 rozłóż obok paska 4 na stole bądź podłodze. Aby uniknąć dużych marginesów, które się zmarnują, powinieneś użyć nowej rolki dla paska numer 2.

Zaczynając tapetowanie od środka, musisz pamiętać o zwracaniu uwagi na dopasowanie wzorów, co pomoże Ci w zdecydowaniu jak kontynuować swoją pracę – w lewo czy w praco. Jest to ważne, ponieważ zapewni Ci położenie równych wzorów po obu stronach.

Uwaga: Tapeta papierowa musi być zawsze ułożona na stole na kozłach. Nietkane tapety mogą być przycinane bezpośrednio na ścianie, jeśli będzie tak wygodniej dla Ciebie. Jednakże z naszego doświadczenia wynika, że przycinanie tapet na stole na kozłach jest zawsze łatwiejsze i bezpieczniejsze.

← Wróć do działu FAQ