
Międzynarodowy Dzień Kobiet to nie tylko moment celebracji, ale również refleksji nad wpływem kobiet na otaczający nas świat – w tym na przestrzenie, które każdego dnia nas inspirują, otulają, pobudzają zmysły i definiują komfort życia. W tym wyjątkowym dniu oddajemy głos architektkom wnętrz, których wizja, talent i determinacja kształtują estetykę współczesnych domów, apartamentów i przestrzeni publicznych.
1. Aleksandra Hobler | We.Make
Jakie rady dałabyś młodym kobietom, które chciałyby podjąć karierę w architekturze lub projektowaniu wnętrz, zwłaszcza w tej dynamicznej i wymagającej branży?
Nie bój się mówić własnym głosem – w tej branży liczy się charakter i pewność tego, co robisz. Nie daj sobie wmówić, że projektowanie wnętrz to „dodatkowa dekoracja” – to ogromna odpowiedzialność, wymagająca wiedzy technicznej, dobrej organizacji i umiejętności zarządzania ludźmi. A jeśli kiedykolwiek poczujesz, że ktoś nie traktuje Cię poważnie, nie trać czasu na udowadnianie swojej wartości – po prostu rób swoje, a efekty same będą mówić za Ciebie.
Jakie przeszkody napotkałaś jako kobieta w branży projektowania wnętrz i jak udało Ci się je pokonać?
Na początku zdarzało się, że na budowie słyszałam: „może panowie to omówią między sobą”, jakby mój głos był mniej istotny. Z czasem, kiedy konsekwentnie pokazywałam, że to ja najlepiej znam projekt i wiem, jak ma być zrealizowany, takie sytuacje zdarzały się coraz rzadziej. Dziś mało kto próbuje podważać moją rolę (co oczywiście nadal powoduje pewną irytację) – jeśli masz wiedzę i pewność siebie, ludzie szybko zaczynają traktować Cię jak partnera do rozmowy.
Jakie cechy charakteru kobiet uważasz za kluczowe w projektowaniu, które mają służyć innym?
Empatia, bo dobrze zaprojektowane wnętrze to takie, które odpowiada na potrzeby ludzi, a nie tylko wygląda ładnie. Asertywność, bo trzeba umieć bronić swoich decyzji i doprowadzać projekty do końca bez zbędnych kompromisów. Cierpliwość, bo w tej pracy zawsze pojawiają się niespodzianki i zmiany, a najlepsze rozwiązania często wymagają czasu.
3 kobiece tapety z oferty Tapetujemy.pl
[product id="37723, 104223, 63218"]
2. Katarzyna Kruk Architektura Wnętrz
Jakie kobiety w świecie architektury i designu najbardziej Cię inspirują?
W świecie architektury i designu jest wiele inspirujących kobiet, ale wierzę, że największą inspiracją, każda z nas może być przede wszystkim dla samej siebie. Obserwowanie własnego rozwoju, pokonywanie wyzwań i odkrywanie nowych możliwości to coś, co daje siłę i motywację. Inspiracja nie musi pochodzić z zewnątrz – możemy czerpać ją z własnych doświadczeń, sukcesów i nawet błędów, które prowadzą nas do lepszego zrozumienia siebie i świata, który tworzymy.
Jakie rady dałabyś młodym kobietom, które chciałyby podjąć karierę w architekturze lub projektowaniu wnętrz, zwłaszcza w tej dynamicznej i wymagającej branży?
W projektowaniu wnętrz niezmiernie cenię wiedzę technologiczną, świadomość wykonania danych pomysłów i znajomość materiałów. Młodym kobietom, które marzą o karierze w architekturze doradziłabym, by były nie tylko kreatywne ale także głodne wiedzy technologicznej. To ona pozwala przekuwać wizje w rzeczywistość, świadomie dobierać materiały, rozumieć konstrukcję i wykorzystywać nowoczesne narzędzia. Świat designu jest dynamiczny- połączenie wrażliwości estetycznej z solidnym zapleczem technicznym daje prawdziwą niezależność i pewność w realizacji nawet najbardziej wymagających projektów.
Jakie przeszkody napotkałaś jako kobieta w branży projektowania wnętrz i jak udało Ci się je pokonać?
Nie tylko w branży projektowania wnętrz - kobiety czasem muszą udowadniać swoje kompetencje bardziej niż inni. Wyzwaniem było przełamywanie stereotypów i budowanie autorytetu - szczególnie w kwestiach technicznych. Ciągłe poszerzanie wiedzy, determinacja, konsekwencja oraz zaufanie do siebie są kluczowymi aspektami. Pamiętajmy również o jakości pracy, która zawsze broni się sama a ogromną siłą będzie również profesjonalizm, pasja i dążenie do doskonałości.
Jakie cechy charakteru kobiet uważasz za kluczowe w projektowaniu, które mają służyć innym?
Zdecydowanie będą to empatia, intuicja, umiejętność organizacji i uważność. Te cechy pozwalają zrozumieć realne potrzeby użytkowników. Ważna jest również otwartość na dialog i elastyczność bo przecież najlepsze projekty powstają wtedy, gdy słuchamy i dostosowujemy przestrzeń do indywidualnych potrzeb. Nie mogę również nie wspomnieć o opanowaniu - umiejętność zarządzania projektami, negocjowania i podejmowania decyzji pod presją są niezwykle istotne. W tej branży liczy się pewności siebie i konsekwencja, bo to one pozwalają nie tylko tworzyć, ale też skutecznie realizować wizje oraz budować trwałe relacje z klientami i wykonawcami.
3 kobiece tapety z oferty Tapetujemy.pl
[product id="98977, 62953, 113922"]