loadingimg

Wczytuję dane...

Logowanie za pomocą kont zewnętrznych:

 • Szukaj
szt. na kwotę 0.00 PLN
Archiwum
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2014
Jak wybrać tapetę do wnętrza?
 • Jak wybrać tapetę do wnętrza?

  Najczęściej wybierając tapetę do swojego wnętrza mamy na uwadze ciekawy wzór, jej kolor, fakturę i cenę. Istotnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest także jej wykonanie, tworzywo z którego jest zrobiona. To pozwoli określić nam jej zachowanie na ścianie, możliwość czyszczenia oraz żywotność tapety. Typy jakie możemy wyróżnić to:

  Tapety papierowe, wykonane z jednej lub kilku warstw papieru. Ich cena jest zazwyczaj dość niska. Nie są wodoodporne, jednak świetnie nadają się do malowania. Zastosowanie znajdą w pokojach dzieci, które ściany traktują jak swoje pierwsze płótno.

  Winylowe, to najbardziej trwałe tapety. Pokryte są winylem, który zabezpiecza je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu są trwałe, odporne na wilgoć. W jakimś stopniu także zmywalne. Ten parametr zależy od grubości warstwy spienionego winylu.


  Strukturalne, czyli tapety ziarniste z dobrze wyczuwalną fakturą, które dobrze nadają się do malowania.


  Tapety tekstylne, to takie których wierzchnia warstwa pokryta jest tkaniną. Naturalny materiał na ich wierzchu powoduje, że wnętrze ma bardziej przytulny charakter. Trudniej jednak zadbać o ich czystość w stosunku do tapet winylowych.

  Ściany mało narażone na zabrudzenia i uszkodzenia możemy ozdobić tapetą akrylową. Przy jej produkcji na warstwę papieru nakłada się piankę akrylową. Wzór na takiej tapecie zazwyczaj jest delikatnie wypukły. Co może stanowić ciekawy element. Taka tapeta idealnie izoluje pomieszczenie od zimna i hałasu. Nie nadaje się jednak do szorowania ze względu na miękkość podłoża.

  Wyróżnić możemy także tapety korkowe, które znów stają się modne, a do tego są także funkcjonalne. Wieszając taką tapetę nad biurkiem możemy używać jej jako tablicy do przyczepienia ważnych notatek. Z powodzeniem mogą być używane w łazienkach i kuchniach, ponieważ są odporne na wilgoć. Dobrze ocieplą i wyciszą wnętrze.  Na jakie sposoby wykorzystać tapetę we wnętrzu?

  Dziś tapet używamy inaczej niż kilka lat temu. Dekorujemy nimi pojedyncze ściany, a nie całe pomieszczenia. Dzięki temu wnętrze nie jest przeładowane wizualnie. Nie przytłacza nas, a zależnie od wybranego wzoru i kolorystyki relaksuje lub pobudza. Aktualny wybór oczywiście jest ogromny. Możemy kupić tapetę z fakturą, złoceniami, tłoczeniami, matową lub błyszczącą. Kolorystyka również jest szeroka, od pasteli, przez krzykliwe barwy po ciemne kolory. Pozwólmy sobie na dużą swobodę, nie zawsze kładziemy tapetę od góry do dołu. Używamy jej także ozdabiając fragment ściany. Ciekawy wzór może stanowić świetne tło dla telewizora lub leżeć za łóżkiem jako elegancki zagłówek. Stosując takie rozwiązania pozbywamy się monotonii ściany, stosujemy element zaskoczenia i możemy podkreślić istotny frant wnętrza. Czasami to co wydaje się nam być mankamentem we wnętrzu za pomocą interesującego wzoru i odrobiny zmysłu artystycznego może stać się największą ozdobą. Tapetą śmiało możemy zaakcentować wnęki, filary, czy skosy we wnętrzu. Należy przy tym pamiętać o dobrym doborze kolorów i wzorów. Warto wiedzieć, że różne rodzaje tapet możemy zastosować w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu, nawet w kuchni i łazience.

  Tapeta może być także idealnym sposobem na lifting starych mebli. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie jej do odświeżenia frontów szafy. Przy użyciu do tego geometrycznego wzoru możemy diametralnie zmienić jej wygląd. Motyw kwiatów czy ostatnio modny wzór z tropikalnymi roślinami to także świetny pomysł. Dopasowując odpowiedni fragment do blatu stolika możemy przykryć go szklaną taflą zyskując w ten sposób zupełnie nowy mebel. Kolejnym pomysłem na jej wykorzystanie jest ozdobienie gładkiej powierzchni drzwi wejściowych. Możemy do tego wykorzystać motyw florystyczny. Jest to niedrogie i robiące duże wrażenie rozwiązanie.
  Olga Fiedorowicz - projektantka wnętrz, grafik, artystka.

  Prowadzi autorską pracownię projektową. Dzięki wykształceniu i różnorodnemu doświadczeniu, projektuje wnętrza, które są szyte na miarę oczekiwań właściciela. Na pierwszym miejscu zawsze stawia funkcjonalność i satysfakcję klientów łącząc ich wymagania ze swoimi pomysłami. Wykonuje zawód architekta wnętrz z pasją, dzięki czemu macie Państwo pewność, że projekty nad którymi pracuje będą niepowtarzalne i pełne entuzjazmu.

  http://www.of-design.pl

  https://www.facebook.com/O-Fiedorowicz-1567532933526309/

2017-02-24 16:14:00