Tapetujemy.pl
Odzwiedź nasze salony | Wrocław: pl. Strzelecki 25 | Gdynia: ul. Orłowska 66

Jak kłaść tapetę w narożnikach?

← Wróć do działu FAQ

Jak kłaść tapetę w kątach wewnętrznych?

Dzięki naszym wskazówkom doskonale poradzisz sobie z montażem tapet w narożnikach. W miejscu, w którym spotykają się ściany, tworzą one wewnętrzny kąt np. prawy kąt jest skierowany do wewnątrz. Jeśli na ścianie są jakieś elementy wypukłe bądź gzymsy, w pokoju znajdziesz zarówno wewnętrzne kąty jak i zewnętrzne kąty. Dla narożników zaleca się grubsze tapety. 

Dopiero szukasz tapety? Odwiedź nasz sklep i wybieraj spośród tysięcy wzorów tapet od najlepszych producentów.

Dla grubszych tapet margines zachodzący na następną ścianę powinien być nieco większy np. 5-8 cm. Sposób nakładania tapety na wewnętrzne kąty zależy od rodzaju zakupionej tapety. Poniżej znajdziesz instrukcję nakładania zarówno cienkiej jak i grubej tapety na wewnętrzne kąty.

Jak poradzić sobie z kątami wewnętrznymi przy cienkiej tapecie?

  • Zmierz ostatni pasek tapety, dodając mały margines (ok. 1-2 cm) i obetnij go.
  • Przyklej tapetę na ścianę, tak samo jak w przypadku poprzednich pasków.
  • Przyciśnij tapetę w kącie przy użyciu szerokiej szpatułki (bądź długiej linijki).
  • Przyciśnij zapasowy margines do następnej ściany.
  • Zawsze należy doliczyć margines do paska tapety. Kąty rzadko kiedy są równo, co mogłoby spowodować niemiłą dla oka szparę między tapetą a kątem.
  • Naklej nowy pasek z marginesem

Za sobą masz już pierwszy kąt wewnętrzny. Pamiętaj - margines powinien również znaleźć się na nowym pasku na kolejnej ścianie. Musisz narysować prostą linię na ścianie przed naklejeniem pierwszego paska, co zapewni ci  jego proste położenie. Wymierz szerokość tapety (np. 53 cm) od góry wewnętrznego kąta i narysuj prostą linię przy użyciu ciężarka piony lub poziomicy.

Jeśli chodzi o punkt 1, proponujemy inne podejście dla cienkiej i dla grubej tapety.

Wieszanie cienkiej tapety z marginesem

Przed przycięciem tapety, podnieś pasek (w przypadku tapety papierowej musi on być już nasiąknięty klejem) , wyrównaj wzór i umieść go na górze wewnętrznego kąta. Przykryj margines nachodzący z poprzedniej ściany nowym paskiem. Upewnij się, że nowy pasek jest powieszony równo przy pomocy poziomicy. Poprzez nałożenie na siebie dwóch pasków, optycznie likwidujesz powstanie jakichkolwiek przerw spowodowanych nierównym kątem. Margines nie będzie widoczny pod cienką tapetą i taka metoda nie będzie miała efektu na końcowy rezultat.

Wieszanie grubej tapety (np. Winylowej) z marginesem.

Jeśli masz do czynienia z grubą tapetą, bądź jesteś zawodowym tapeciarzem, możesz zagłębić się w metodę podwójnego cięcia. Umożliwi ci to stworzenie idealnego i niewidocznego przejścia. Najpierw narysuj prostą linię na ścianie (jak opisane powyżej), dorównaj do niej pasek i przyklej tapetę zaczynając od kąta. Automatycznie oba paski połączą się ze sobą, zakrywając oryginalny margines. Podwójne cięcie stosowane jest na widocznym miejscu, w którym tapeta przy samym kącie oraz pierwszy pasek na nowej ścianie, łączą się ze sobą. Oznacza to, że obie długości stykają się w prostej linii. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części instrukcji.

Po skończeniu tego zadania, odklej odcięte kawałki tapety. Jeśli zajdzie taka potrzeba - cienkim pędzelkiem nałóż klej na brzegi pasków. W przypadku tapet nietkanych, klej umieść bezpośrednio na ścianie. Następnie przyciśnij brzegi tapety i wygładź je wałkiem.

Jak kłaść tapetę na zewnętrznych kątach?

W pokoju znajdują się nie tylko wewnętrzne kąty! Elementy wystroju, takie jak gzymsy, tworzą kąty zewnętrzne, czyli wypukłe. Jak nałożyć tapetę na zewnętrzne/wypukłe kąty?

  • Wymierz szerokość ostatniego paska na ścianę, dodając mały margines (dla tapet cienkich 1 – 2 cm, dla grubych ok. 5)
  • Po przycięciu paska i nałożenia na niego kleju (pamiętaj o czasie potrzebnym na wsiąknięcie), naklej tapetę przy samym brzegu poprzedniego paska.
  • Obklej tapetą kąt wypukły i przyciśnij margines do ściany.
  • Jeśli ściana nie jest idealnie prosta, mogą powstać marszczenia. W tym przypadku użyj noża do tapet i zrób niewielkie nacięcia w tych miejscach. Będziesz musiał dodać marginesy do następnego paska, aby stworzyć gładkie brzegi.
  • Ponownie musisz narysować prostą linię przy użyciu ciężarka pionu. Odmierz szerokość tapety zaczynając od zewnętrznego kąta i narysuj prostą linię używając ciężarka bądź poziomicy. 

Przy następnym pasku masz dwie możliwości:

Wersja A – tapetowanie z marginesem

Następny pasek naklejany będzie od kąta, na którym znajduje się margines z poprzedniego paska. Nie zapomnij o wyrównaniu tapety przy pomocy ciężarka oraz o sprawdzeniu poprawności wzorów. Jeśli używasz cienkiej tapety, margines nie będzie widoczny. Po wygładzeniu tapety, sprawdź brzegi tapety na zewnętrznym kącie. Jest przyklejona idealnie, czy czujesz, że jakiś  kawałek się odkleja? Jeśli jest taka potrzeba, dodaj trochę kleju na brzeg, po czym wyrównaj tapetę wałkiem.

Możesz użyć tej metody również dla grubszych tapet, jednak margines będzie bardziej widoczny i stworzy niemiłą dla oka wypukłość. W takim przypadku lepiej zastosować metodę podwójnego cięcia. Zbędne kawałki tapety są odcięte, a paski naklejone na ścianę stykają się ze sobą idealnie. Upewnij się, że brzegi tapety są dobrze doklejone. W razie potrzeby dodaj odrobinę kleju.

Wersja B – wyrównanie nowego paska z marginesem na zewnętrznym rogu

Nowy pasek jest wyrównany z marginesem nachodzącym z ostatniego paska. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wzór. Kąty zewnętrzne są z zasady bardziej równe niż wewnętrzne, co umożliwia zastosowanie tej metody. Najpierw upewnij się, że nowy pasek jest ułożony równo z narysowaną linią, inaczej mogą powstać przerwy. Jeśli oba paski stykają się ze sobą, możesz kontynuować swoją pracę. Jeśli powstają jakiekolwiek luki, proponujemy zastosowanie Wersji A.

Jak zastosować metodę podwójnego cięcia?

Metoda podwójnego cięcia używana jest w celu upewnienia się, że dwa paski tapety łączą się ze sobą i ich wzór nie rozchodzi się. Jak sugeruje nazwa, przy tej metodzie oba paski są obcinane jednocześnie.

Jak to zrobić?

Kiedy oba paski tapety nachodzą na siebie, brzeg dolnego paska jest widoczny. Nie jest to dużym problemem w przypadku cienkich tapet, jednak może wpłynąć na jakość wykonanej pracy przy tapetach grubych. Wybrzuszenie w tapecie może być widoczne.

Użyj noża do podwójnego cięcia tapet. Najlepiej użyć podwójnego ostrza stworzonego specjalnie dla tej metody. Pozwoli ci to na dokładne obcięcie brzegów i ich bezproblemowe usunięcie. Jeśli poprawnie zastosujesz tą metodę, powierzchnia ściany również nie zostanie uszkodzona.

Metoda podwójnego cięcia nadaje się idealnie dla wewnętrznych I zewnętrznych kątów, wnęk okiennych oraz drzwi, zwłaszcza w przypadku grubych tapet.

Upewnij się, że oba paski nałożone są w taki sposób, jakby były położone brzeg przy brzegu. Musisz mieć dobry wzrok i pewną rękę do tego zadania, ponieważ nie możesz wspomagać się żadnymi oznaczeniami. Zachowaj spokój i cierpliwość, wszystko pójdzie dobrze! Jeśli wyrównasz wzór przed zastosowaniem tej metody, wszystko powinno wyglądać idealnie. Aby równo przyciąć paski, użyj wskaźnika cięcia bądź długiej linijki do wyrównania noża w miejscu nałożenia się tapet. Przesuń nożem w górę i w dół aby wykonać nacięcie. Następnie oderwij odcięte kawałki tapet. Jeśli dokładnie wykonałeś swoje zadanie, brzegi obu tapet powinny stykać się ze sobą na całej długości.

Na koniec, usuń wszelkie widoczne plamki kleju z miejsca cięcia i z powierzchni tapety.

[product id="1695, 49755, 49759, 49758"]

← Wróć do działu FAQ

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium