Tapetujemy.pl
Odzwiedź nasze salony | Wrocław: pl. Strzelecki 25 | Gdynia: ul. Orłowska 66

Jak montować tapetę papierową?

← Wróć do działu FAQ

Klej do tapet papierowych

Do montażu tapet papierowych, potrzebujesz kleju do tapet papierowych. Proces ten nieco różni się od montażu tapet flizelinowych, gdyż tutaj nie tylko ściana, ale również tapeta musi być namoczona klejem. 

Pamiętaj, że aby tapeta była położona prosto, pierwszy pasek musi być dokładnie wymierzony przy użyciu ciężarka pionowego i linii. Jeśli nie posiadasz ciężarka, wystarczy użyć poziomicy i narysować prostą linię na ścianie. Najlepiej zrobić to jeszcze przed zamieszaniem kleju do tapet. 

W trakcie przygotowywania kleju do tapet, stosuj się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu - głównie w celu odmierzenia ilości wody i proszku. Na instrukcji znajdziesz również informacje, do jakiego rodzaju tapety jest dany klej (co jest niezwykle istotne), ile wody należy przygotować do mieszania oraz ile metrów kwadratowych możesz wytapetować przy użyciu kleju. 

Jeśli masz taką możliwość - użyj specjalnego wiadra do kleju, który posiada oznaczenia poziomu kleju. Wiadro musi być czyste, bez plam od rdzy czy brudu. Najlepiej użyj większego wiadra, dzięki czemu unikniesz przelania się kleju. 

Należy zawsze używać nowych, nieotwartych opakowań kleju i rozmieszać całość na raz. Po otwarciu klej może stracić niektóre ze swoich wartości, co wpłynie negatywnie na trwałość utrzymania tapety na ścianie. Produkt przechowuj w suchym i chłodnym miejscu maksymalnie 14 dni. W sytuacji, gdy nie możesz rozpocząć prac od razu, przykryj szczelnie wiadro z klejem i zamieszaj jeszcze raz przed użyciem. 

Jak mieszać klej do tapet papierowych?

  • Nalej zimnej wody (tak jak określono to w instrukcji) do wiadra. 
  • Użyj (długiego, drewnianego) mieszadła i zacznij równomiernie wsypywać proszek, jednocześnie mieszając. 
  • Opakowanie powinno znajdować się  centymetrów ponad wodą. Mieszaj w obie strony, co zapewni Ci dokładne połączenie wody i proszku.
  • Jeśli w mieszance powstaną grudki- kontynuuj mieszanie dopóki nie znikną. 
  • Nawet jeśli mieszanka wygląda na równą i czystą, kontynuuj jej mieszanie przez jakiś czas. Instrukcje na opakowaniu powinny zawierać informacje, jak długo mieszanka powinna stać zanim osiągnie strukturę żelu. Nie należy jej mieszać zanim osiągnie odpowiednią strukturę. Możesz to jednak zrobić na krótko przed rozpoczęciem pokrywania nią tapety.

Co robić w oczekiwaniu na klej do tapet?

Czas ten możesz przeznaczyć na zasłonięcie kaloryferów (w celu zabezpieczenia przed klejem). Warto również pamiętać o zamknięciu okien, aby w pomieszczeniu nie było przeciągu. W pokoju powinna panować odpowiednia temperatura - najlepiej pomiędzy 18 a 20 stopniami.

Jak zamontować tapetę papierową? Opis krok po kroku

Jak nałożyć klej na tapetę papierową?

Jeszcze przed nałożeniem kleju, pamiętaj o przygotowaniu stołu oraz pędzla do kleju. Połóż tapetę na stole - jej przód powinien znajdować się na dole. Aby ułatwić sobie pracę, warto obciążyć oba końce tapety np. książkami. 

Następnie wymieszaj klej ponownie i zamocz pędzel w wiadrze (ważne - upewniaj się, czy pędzel nie zabiera za dużo kleju - może to skutkować jego ściekaniem). Nakładanie kleju zacznij od środka i kieruj się ku górze. Upewnij się, że klej nałożony jest równo i w odpowiedniej ilości. 

Jeśli stół nie jest wystarczająco długi, dostaw do niego inny mebel np. krzesło zabezpieczone folią o przybliżonej wysokości. Zostaw kilka centymetrów przestrzeni między meblami. Tapeta nie może dotykać podłogi!

Po nałożeniu kleju musisz  pozwolić na to, aby mógł on wsiąknąć w tapetę (czas potrzebny na to jest napisany w instrukcji – zazwyczaj jest to od pięciu do dziesięciu minut). Złóż brzegi tapety do środka - brzegi muszą być na siebie nałożone, inaczej mogą wyschnąć i nie przykleją się do ściany.

Klej podczas wsiąkania powoduje, że powierzchnia tapety powiększa się. Dlatego tak ważne jest przypilnowanie dokładnego czasu. Z jednej strony jeśli pozwolisz na zbyt długie nasiąkanie, powierzchnia tapety powiększy się i spowoduje, że powstaną przerwy na ścianie po wyschnięciu tapety. Z drugiej natomiast strony, jeśli zbyt szybko przerwiesz proces nasiąkania - tapeta może rozszerzyć się na ścianie, co z kolei powoduje powstawanie zmarszczeń i bąbli. 

Nasze motto to: Weź głęboki oddech i wypij kubek dobrej herbaty lub kawy – prawdziwe tapetowanie dopiero się zacznie!

Montaż tapety na papierze

Zacznijmy montaż tapety papierowej!

Ktoś może powiedzieć “Nareszcie!”, zwłaszcza jeśli prace przygotowawcze było wyjątkowo męczące. Jednak w końcu jesteśmy w stanie nałożyć paski tapety na ścianę. Jak montować tapetę papierową krok po kroku?  

  1. Ostrożnie przełóż namoczone i złożone paski przez ramię i wejdź na drabinę
  2. Gdy już będziesz na górze, otwórz górny brzeg tapety, podczas gdy dolny w dalszym ciągu powinien być zwinięty.
  3. Ułóż pasek równo przy pomocy poziomicy i przyczep górną część tapety do ściany (pamiętaj o marginesie 5 cm). Jak na razie sprawdzasz jedynie, czy będzie się ona trzymała podłoża .
  4. Rozwiń teraz dolną część paska i przyklej go do ściany. Ponownie upewnij się, że jest on ułożony równo.
  5. Użyj czystego i suchego pędzla do tapetowania w celu wygładzenia tapety, zaczynając od środka. Upewnij się, że tapety są ze sobą dobrze połączone. Sprawdź, czy wzór jest ze sobą zgodny. Jeśli wszystko jest dobrze, kieruj pędzel na boki. Pracuj z wielką dokładnością. Jeśli klej wydostanie się spod tapety, użyj od razu wilgotnej ścierki bądź gąbki do jego starcia. Zawsze używaj czystej wody do zmywania.
  6. Przesuń wałkiem wzdłuż brzegów tapety aby upewnić się, że żaden z nich nie odstaje. Dla delikatnych anaglifów oraz tapet teksturowanych najlepiej użyć wałka pokrytego pianą w celu ochrony tapety przed uszkodzeniem. Używając wałka upewnij się, że nie naciskasz za mocno.

Jeśli brzegi tapety nie są przyklejone do ściany ze względu na brak kleju, uzupełnij je małym pędzlem. 

Pamiętaj, że pierwszy pas tapet jest najważniejszy i to  on ma wpływ na resztę projektu. Dlatego tak ważne jest, aby oznaczać linię prostą na ścianie. Po naklejeniu tapety, musi ona wyschnąć. Nie przyspieszaj tego procesu poprzez otwieranie okna lub użycie suszarki. 

Odcinanie kawałków nachodzącej tapety

Jeśli jest taka możliwość - usuń listwy przed tapetowaniem, co zaoszczędzi Ci czasu i wpłynie na efekt końcowy. Tapeta na dole będzie idealnie prosta po ponownym  zamontowaniu listew. Odetnij kawałki nachodzącej tapety z góry i z dołu - masz do wyboru dwie opcje: 

  • Użyj linijki, wskaźnika cięcia bądź szpatułki do przyciśnięcia dolnych i górnych brzegów tapety, po czym delikatnie usuń nachodzące kawałki tapety nożem. Potrzebujesz ostrych narzędzi, żeby nie uszkodzić tapety.
  • Przyciśnij górę oraz dół tapety linijką, wskaźnikiem cięcia lub szpatułką. Delikatnie odchyl nadmiar tapety w celu odcięcia go przy użyciu nożyczek. Musisz mieć pewną rękę przy tym zadaniu. Następnie przyciśnij pozostałą tapetę do ściany i wyrównaj ją za pomocą wałka. Powinno się to zrobić w momencie, kiedy możesz jeszcze bez problemu oderwać tapetę od ściany.

[product id="1695, 49755, 49759, 49758"]

← Wróć do działu FAQ

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium