Tapetujemy.pl
Odzwiedź nasze salony | Wrocław: pl. Strzelecki 25 | Gdynia: ul. Orłowska 66

Instrukcja tapetowania

Informacje ogólne

Tapeta nie może mieć kontaktu ze źródłem elektryczności. Przy układaniu tapet w pobliżu

gniazdek, przełączników elektrycznych należy zachować szczególna ostrożność.

1.       Przed przycięciem tapety należy sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona i nie ma innych wad widocznych. W ramach reklamacji nie będą rozpatrywane roszczenia dotyczące kosztów innych niż reklamowana tapeta.

2.       W przypadku ciemnych tapet rekomenduje się pokolorowanie brzegu tapety markerem w odpowiednim kolorze by ukryć jasne brzegi w przypadku popełnienia błędów
w kładzeniu. Innym sposobem zabezpieczenia się przed drobnymi niedokładnościami  
w kładzeniu tapety może być wcześniejsze pomalowanie fragmentów ściany  w przewidywanych miejscach styku brytów.

3.       Na wszelki wypadek należy zachować rezerwy tapety (z reguły zakupiona ilość tapety powinna być większa od powierzchni do pokrycia o 10%).

4.       Należy zachować informacje dotyczącą numeru partii produkcyjnej (z ang. – batch number, lot number). Numer ten będzie niezbędny przy ewentualnym domawianiu tej samej tapety, aby nowe rolki pochodziły z tej samej partii i nie różniły się odcieniem.

Przed rozpoczęciem klejenia 

1.       Prosimy o sprawdzenie, czy dostarczona tapeta zgadza się z zamówieniem. Przed pocięciem i położeniem tapety należy sprawdzić każdą rolkę, czy nie ma widocznych uszkodzeń, wzory i kolory do siebie pasują (czy rolki pochodzą z tej samej partii produkcyjnej - batch number widoczny na etykiecie rolki). Za sprawdzenie produktu odpowiada kupujący.

2.       Po położeniu 2-3 wysokości (bryt) należy powtórnie upewnić się, czy na tapetach nie występują różnice kolorystyczne lub uszkodzenia. Jeżeli zauważone zostaną wady jakościowe należy przerwać kładzenie tapet i skontaktować się ze sprzedawcą. Reklamacje przekraczające 2-3 wysokości a dotyczące wad widocznych nie będą akceptowane. Każde zgłoszenie reklamacji musi być wsparte próbką tapety, numerem referencyjnym produktu oraz numerem partii produkcyjnej/kąpieli.

Przygotowanie podłoża

1.       Prawidłowe przygotowanie podłoża przed instalacją tapet jest najważniejszą czynnością oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego. Czynność tą należy wykonać niezwykle starannie.

2.       Podłoże musi być czyste, suche, o niskiej chłonności (w razie potrzeby zagruntowane), gładkie oraz wolne od kurzu i pozostałości po pigmentach (jednolita neutralna barwa podłoża), które mogłyby wsiąkać w tapetę.

3.       Starą tapetę należy usunąć. Warstwy starej farby (szczególnie olejnej), które częściowo lub całkowicie pokrywają ścianę mogą utrudnić wnikanie kleju w podłoże. Najlepiej je zeskrobać a w ostateczności dokładnie przetrzeć papierem ściernym i odtłuścić. Wszelkie ubytki, rysy i nierówności należy uzupełnić, a następnie przetrzeć papierem ściernym, po czym umyć wodą z preparatem odtłuszczającym i zagruntować.

4.       Przy powierzchniach mocno wchłaniających lub porowatych ścianach (suche sztukaterie, panele gipsowe itp ), konieczne jest zastosowanie środka gruntującego (na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem tapetowania). Jeżeli nie wiadomo, czy ściana wymaga gruntowania, można ją zagruntować profilaktycznie. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać próby, czy środek wnika w głąb. Jeżeli pozostaje na powierzchni ściany należy przerwać gruntowanie. Zbyt duża ilość nałożonego gruntu może spowodować obniżoną przyczepność kleju a tym samym i tapety.

5.       Ściany świeżo tynkowe - przed klejeniem tapety należy sprawdzić, czy powierzchnia wyschła. Ewentualnie w przypadku ściany niedawno tynkowanej powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, które mogą być w nich obecne,

6.       Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach. Należy poczekać, aż ściany będą całkowicie suche. Niezastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstania pleśni.

Klej

Wybór klejów na rynku jest szeroki i każdy fachowiec stosuje wypróbowane i sprawdzone przez siebie rodzaje klejów. Poza specjalistycznymi klejami do nakładania tapet winylowych można stosować ogólnodostępny na rynku METHYL SPEZIAL (125g/4,5l wody) z dodatkiem 25% kleju PVA (biały klej do tapet). Proponujemy jednak stosować kleje profesjonalne o wysokiej jakości np. Primacol, Vlizo, Masterline.

Klejenie tapety

Przy nakładaniu tapety konieczne jest zastosowanie się do instrukcji podanej przez producenta na odwrocie tapety - piktogramy (druga strona). Określają one metodę nakładania tapet oraz, czy metoda wymaga jakiś modyfikacji w stosunku do dwóch podstawowych metod opisanych poniżej.

Metoda I

Klej na tapetę dla tapet o podłożu papierowym 

1.       Przyciąć tapetę na długość pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas na długości tapety ok. 5cm.

2.       Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz nie należy pokrywać klejem więcej nić jednej kawałka/brytu wysokości w danym momencie.

3.       Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka, tak aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności  
z powietrzem, co zapobiegnie jej wysychaniu. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Będą one widoczne po ułożeniu tapety.

4.       Pozostawić tapetę na 5-10 min do nasiąknięcia (w przypadku niektórych tapet potrzebny czas może być dłuższy). Tapety winylowe i papierowe (typ.1) smaruje się klejem. Ulegają one pęcznieniu co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm.

5.       Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu tapety.

6.       Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować
w przypadku tapet z fakturą.

7.       Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

8.       Przyciąć ostrym nożem górną i dolną krawędź.

9.       Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu lub używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Metoda II

Klej na ścianę (w przypadku tapet na osnowie nietkanej, tapet flizelinowych które nie zmieniają wymiarów pod wpływem kontaktu z klejem).

 

1.       Równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnię nieco tylko większą niż nakładany pasek tapety.

2.       Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.

3.       Dalej postępować, jak w pierwszej metodzie od punktu nr 5.

 

Film instruktażowy montażu tapet na flizelinie.

Tapety metalizowane, tapety holograficzne

Szczególnie ważne jest przygotowanie podłoża przed przyklejaniem tapet.

1.       Powierzchnie świeżo otynkowane lub wypełnione powinny być pokryte zasadowo odpornym gruntem. Przed podjęciem dalszych czynności grunt powinien całkowicie wyschnąć.

2.       Wszystkie powierzchnie powinny być pokryte podkładowym papierem o dużej grubości, po czym ponownie pozostawione do całkowitego wyschnięcia.

3.       Po przyklejeniu podkładowego papieru nie powinny być już stosowane żadne dodatkowe środki chemiczne czy wypełnienia.

4.       Tapety powinny zostać powieszone przy użyciu dobrej jakości kleju w formie gotowej mieszanki, nie zawierającego rozpuszczalników. Proponujemy użycie kleju Wallfix Contract. 

Podwójne docinanie 

1.       Aby osiągnąć idealne połączenie brytów tapety nałóż je na siebie na zakładkę z sąsiadującymi krawędziami. Następnie przyłóż metalową linijkę pośrodku łączenia, dociśnij wystarczająco mocno i przetnij obie warstwy tapety. Rozpocznij cięcie z góry do dołu (obrazek nr 1).

2.       Usuń odciętą tapetę podtrzymując tapetę linijką (w ten sposób tapeta nie podrze się). Podnieść lekko krawędź tapety, by zdjąć drugi odcięty pasek, a następnie wygładź brzegi tapety. Zetrzyj nadmiar kleju, który pojawi się na krawędzi za pomocą czystej wilgotnej gąbki.

3.       Na następnej ścianie, odmierz szerokość tapety i poprowadź pion (nić z ciężarkiem).

4.       Za pomocą pionu, przyklej kolejny bryt zaczynając od rogu ściany tak aby krawędź następnego brytu nachodziła na już przyklejony (obrazek nr 2).

5.       Klejenie na tak zwana zakładkę w narożnikach ścian jest bardzo ważne przy kładzeniu tapet winylowych.

6.       Przy grubych tapetach może być konieczne zastosowanie zakładki i podwójnego cięcia.

7.       Na rogach zewnętrznych, w szczególności jeśli tapeta jest mocno tłoczona może również być wymagane podwójne docinanie.

 

 Rodzaje tapet

Na kreatywność oraz stworzenie pięknych wnętrz pozwoli Tobie nasz sklep. Mnogość rodzajów tapet, kolorów oraz wzorów pozwoli Tobie dopasować model do własnych potrzeb. Znajdziesz u nas tapety winylowe, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia. Idealnie spełniają swoją rolę w kuchni oraz w łazience. Są trwałe i odporne na kontakt z wodą. Tapety flizelinowe charakteryzują się wysoką jakością. Produkty na flizelinie idealnie przylegają do podłoża. Przyklejenie tego rodzaju tapet jest bardzo łatwe, gdyż materiał charakteryzuje się dużą elastycznością. Tapety flizelinowe nadają się do każdego typu pomieszczeń. Tapety papierowe są najbardziej użyteczne w sypialniach oraz w pokojach dla dzieci. Najmłodszym polecamy motywy zaczerpnięte z ich ulubionych bajek. Tapety tekstylne wykonywane są z różnych rodzajów materiałów, które w oryginalny sposób ozdobią salon, gabinet, sypialnię czy przedpokój. Tapety welurowe stosuje się głównie wycinkowo oraz dekoracyjnie. Dzięki temu zastosowaniu każde pomieszczenie zyskuje indywidualny charakter i staje się przytulniejsze. Tapety flokowane to tapety ekskluzywne – służą ozdabianiu wnętrz. Flokowanie polega na uzupełnieniu wzoru strzyżem tekstylnym, który czyni z tapety ścienny obraz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium